10 przykładów z życia gdy ludzie jedli ludzi

Każdy horror o zombie wypełniony jest zwłokami nieumarłych wędrującymi po świecie w poszukiwaniu ludzkiego mięsa. Wiemy, że zombie nie są prawdziwe, jednak ludzki kanibalizm daleki jest od fikcji. Oto 10 przykładów ludzkich mięsożerców, którzy są równie przerażający jak zombie.

1.Nasi prehistoryczni przodkowie

Wiadomo, że kanibalizm sięga daleko, daleko w naszą przeszłość. Według badania opublikowanego w czerwcu 2019 roku w Journal of Human Evolution, już 900 000 lat temu na terenach dzisiejszej Hiszpanii, przodek Homo – starożytny krewny ludzi, praktykował kanibalizm, prawdopodobnie z praktycznego powodu. Inne homininy stanowiły nawet dobre pożywienie oraz były stosunkowo łatwe do złapania, co czyniło je doskonałą ofiarą.
 

2.Neandertalczycy: Nasi bardziej współcześni prehistoryczni przodkowie.

Neandertalczycy, którzy są naszymi  bliższymi i bardziej współczesnymi krewnymi,  również byli kanibalami od czasu do czasu. Odkrycia archeologów to potwierdzają. Odkryto dowody kanibalizmu neandertalczyków w kilku różnych miejscach na świecie, w tym w jaskini w El Sidrón w Hiszpanii oraz w jaskini w Moula-Guercy we Francji, a także ostatnio w jaskini w Belgii. Wydaje się, że poza kanibalizmem, neandertalczycy również tworzyli proste narzędzia ze szczątków swoich towarzyszy.

3.Lud Biami w Papui-Nowej Gwinei

Istnieje kilka odizolowanych kultur w Papui-Nowej Gwinei, o których wiadomo, że zabijały i zjadały ludzi.  Prawdopodobnie kanibalizm nie jest tam już praktykowany od dziesięcioleci. Brytyjski prezenter telewizyjny Piers Gibbon w 2011 roku odwiedził ludność Biami – grupę, która kiedyś praktykowała kanibalizm i która „bardzo chętnie o tym rozmawia” – powiedział. Dowiedział się on od starszego członka plemienia o incydencie, który miał kiedyś miejsce. Członkowie plemienia zabili dwie kobiety podejrzane o mówienie źle o umierającym mężu. Zostały one upieczone na rożnie jak świnie, a ich mięso zostało podane do jedzenia.

4.Lud Fore Papui-Nowej Gwinei

Praktyka kanibalizmu w innym plemieniu Papui-Nowej Gwinei, ludu Fore, doprowadziła do rozprzestrzenienia się śmiertelnej choroby mózgu zwanej kuru, która spowodowała niszczycielską epidemię. Jednak nie wszyscy członkowie plemienia umarli – niektórzy z nich mają gen, który chroni przed kuru i innymi „chorobami prionowymi”, takimi jak na przykład choroba szalonych krów. Zaprzestanie spożywania ludzkiego mięsa w latach pięćdziesiątych XX wieku doprowadziło do spadku kuru. Niestety chorobie tej często potrzebne są lata, aby się pojawić przez co przypadki kuru pojawiały się przez dziesięciolecia. Obecnie naukowcy starają się zrozumieć jak  działa mutacja genetyczna, aby zapobiegać kuru i zebrać nowe informacje na temat zapobiegania chorobom prionowym.

5.Plemię Xiximes w Meksyku 

Ludność Xiximes wierzyła, że zjedzenie mięsa ich wrogów zapewni im obfite zbiory zboża. Dziesiątki szczątków ludzkich kości noszących ślady kanibalizmu zostały znalezione w starożytnej osadzie Xiximes Cuevas del Maguey w północnym Meksyku w 2011 roku. Jak donosi National Geographic Kości zostały znalezione w schronach datowanych na początek 1400 roku.

6.Aztekowie z Meksyku

Aztekowie są dobrze znani z rytualnych ofiar z ludzi, ale istnieją również dowody na to, że angażowali się w rytualny kanibalizm. Ciała ofiar były prawdopodobnie prezentowane szlachcicom i innym wybitnym członkom społeczności. Niektórzy eksperci sugerują, że kanibalizm wśród Azteków mógł być bardziej powszechny podczas klęski głodu. Inna teoria zakłada, że ​​kanibalizm był ich sposobem na obcowanie z bogami.

7.Ludność Wari w Brazylii

Ludność Wari w Brazylii praktykowała kanibalizm zjadając swoich wrogów wojennych oraz własnych zmarłych. Zjadanie wrogów było ich sposobem wyrażania nienawiści i złości. Plemię pochłonęło również ogromną większość swoich zmarłych do lat sześćdziesiątych XX wieku. Był to dla nich sposób na żałobę, oddanie czci  oraz wyrażenie szacunku dla zmarłych członków ich plemienia.

8.Europejczycy w  XVI i XVII wieku

Do końca XVIII wieku Europejczycy często szukali ciał zmarłych do celów leczniczych. Paracelsus – XVI-wieczny lekarz , uważał, że picie krwi jest zdrowe. Chociaż picie świeżej krwi było rzadkością, ludzie, których nie było stać na produkty apteczne, czekali na egzekucje i płacili niewielką opłatę za filiżankę świeżej krwi skazańców.

9.XIX-wieczni odkrywcy Arktyki

Istnieje wiele historii o zagubionych odkrywcach uciekających się do kanibalizmu w desperackiej próbie przetrwania. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest skazana na zagładę XIX-wieczna wyprawa Franklina, której celem było odkrycie drogi morskiej przez kanadyjską Arktykę. Odkrywcy z dwóch uwięzionych statków, HMS Erebus i HMS Terror, próbowali przepłynąć 1609 kilometrów do najbliższego punktu handlowego, lecz ich wysiłki były daremne. Przez następne 150 lat badacze odkrywali szczątki podróżników. Naukowcy znaleźli nacięcia na wielu kościach oraz oznaki złamań i ekstrakcji szpiku – przekonujące dowody kanibalizmu.

10.Kult Aghori w Indiach

Aghori tworzą niewielką grupę ekstremistów, którzy mieszkają w Varanasi w Indiach i oddają cześć hinduskiemu bóstwu Shivie. Wierzą oni, że nie ma różnicy między czystym a nieczystym i angażują się w wiele niejasnych praktyk, takich jak medytowanie nad zwłokami i robienie misek z ludzkich czaszek. Według niektórych doniesień praktykują również rytualny kanibalizm.

Share