Machu Picchu zostało zbudowane dekady wcześniej niż sądzono

Cytadela Inków na szczycie góry Machu Picchu w południowym Peru została zbudowana kilkadziesiąt lat wcześniej niż wcześniej sądzono, zgodnie z nowymi datami radiowęglowymi szczątków ludzkich znalezionych na stanowisku archeologicznym.

Odkrycie, że Machu Picchu było zamieszkane do 1420 roku – a być może znacznie wcześniej – ma wpływ na to, jak wcześnie Imperium Inków doszło do władzy.

„Machu Picchu jest jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych na świecie, ale do tej pory szacunki dotyczące jego starożytności i długości jego okupacji opierały się na sprzecznych relacjach historycznych napisanych przez Hiszpanów w okresie po hiszpańskim podboju”, główny autor badań Richard Burger , archeolog i antropolog z Yale University w Connecticut, powiedział w oświadczeniu.

Te historyczne relacje sugerowały, że Machu Picchu zostało zbudowane w latach 1440-1450.

Ale w nowych badaniach Burger i jego współautorzy odkryli, że ludzkie szczątki odkryte na miejscu pokazują, że Machu Picchu było zamieszkane ponad 20 lat wcześniej niż oczekiwano.

‚Zagubione miasto’
Machu Picchu znajduje się wysoko w Andach, na wysokości prawie 8000 stóp (2430 metrów) na grzbiecie górskim we wschodnim paśmie górskim Kordyliery w Peru.

Zostało opuszczony w latach 30. XVI wieku po inwazji hiszpańskiej, a później stało się popularnie znany na zachodzie jako „Zaginione Miasto Inków”, chociaż jego lokalizacja nigdy nie była nieznana miejscowej ludności. Hiram Bingham z Uniwersytetu Yale prowadził ekspedycje do tego miejsca w 1911 i 1912 roku, a w następnych dziesięcioleciach stał się znany na całym świecie jako ikona cywilizacji Inków.

Archeolodzy uważają, że Machu Picchu zostało zbudowane jako posiadłość dla cesarza Pachacuti, dziedzicznego władcy urodzonego w Cuzco, stolicy Inków w dzisiejszym południowo-wschodnim Peru. Według chronologii opartej na hiszpańskich dokumentach spisanych po podboju, kultowa cytadela została zbudowana około 1438 roku, po dojściu do władzy Pachacuti i rozpoczęciu ekspansji imperium na pobliskie regiony.

Aby ustalić, kiedy zbudowano Machu Picchu, Burger i jego koledzy zbadali szczątki 26 osób — uważanych za służących — które Binghama znalazły na trzech cmentarzach w Machu Picchu.

Nowa analiza zmierzyła stosunek niektórych wersji lub izotopów węgla w kościach przy użyciu czułej techniki znanej jako akceleratorowa spektrometria mas (AMS). Ponieważ radioaktywny izotop węgla-14 rozpada się w określonym tempie i przestaje się akumulować po śmierci żywych organizmów, ilość tego izotopu może ujawnić, jak stare są materiały organiczne.

Burger wyjaśnił, że AMS jest szczególnie przydatny do datowania kości szkieletów, w których pozostają tylko niewielkie ilości materiału organicznego.

Wyniki pokazują, że Machu Picchu było zajęte od co najmniej 1420 do 1530 – dekady wcześniej niż wcześniej sądzono. To z kolei sugeruje, że Pachacuti doszedł do władzy i zaczął podbijać sąsiednie regiony wcześniej, napisali naukowcy.

Chronologia Inków
Wcześniejsze szacunki dotyczące wieku Machu Picchu pochodziły z zapisów historycznych zebranych po hiszpańskim podboju w XVI wieku przez hiszpańskich władców regionu, a nowe odkrycia podważają wiarygodność wykorzystania historycznych zapisów sił kolonialnych, napisali naukowcy.

„Nowoczesne metody radiowęglowe zapewniają lepszą podstawę do zrozumienia chronologii Inków niż sprzeczne zapisy historyczne” – powiedział Burger .

Dennis Ogburn, antropolog i archeolog z University of North Carolina w Charlotte, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że rozbieżność kilkudziesięciu lat w dojściu do władzy Pachacuti będzie miała wpływ na zrozumienie historii Inków.

Chronologia Inków „pokazuje nam nie tylko, jak szybko rozwijało się ich imperium, ale także jak długo musieli skonsolidować swoją kontrolę nad podbitymi prowincjami” – powiedział Ogburn.

„Ponieważ jesteśmy w stanie zrewidować i ulepszyć chronologię opartą na datach radiowęglowych, zaczynamy dostrzegać, że Inkowie stworzyli i zaczęli rozszerzać Imperium być może trzy lub cztery dekady wcześniej niż wskazywała chronologia historyczna” – powiedział.

Przed udoskonaleniem datowania radiowęglowego, takiego jak AMS, „nie mieliśmy nadziei na dopracowanie chronologii Imperium Inków, ponieważ było to tak krótkotrwałe zjawisko w kategoriach archeologicznych” – powiedział. „Daty radiowęglowe z wcześniejszych badań nie miały rozdzielczości, która pozwalałaby nam dostroić rzeczy tak, jak możemy teraz”.

Share