Trzy nowe gatunki storczyków odkryte w Ekwadorze

Międzynarodowy zespół botaników odkrył na wyżynach Ekwadoru trzy nowe endemiczne gatunki storczyków z rodzaju Lepanthes.

Lepanthes to duży rodzaj storczyków obejmujący do 1000 gatunków występujących w neotropikach.

Rodzaj obejmuje od Antyli i południowego Meksyku przez Andy na południe do Boliwii, z kilkoma gatunkami znanymi z Brazylii.

Największa liczba gatunków jest skoncentrowana w Andach Kolumbii, Ekwadorze i Peru, ale znaczna ich liczba występuje również w Kostaryce i Panamie.

W Ekwadorze Lepanthes obejmuje około 350 gatunków, z których 240 uważa się za endemiczne dla kraju.

Niemniej jednak ich bogactwo jest dalekie od pełnego zinwentaryzowania, ponieważ wciąż odkrywane i opisywane są nowe gatunki w trakcie eksploracji lasów kraju.

Trzy nowe gatunki Lepanthes zostały odkryte przez dr Francisco Tobara Suareza z Instituto Nacional de Biodiversidad i jego kolegów z Ekwadoru i Szwajcarii.

Nazwano je Lepanthes oro-lojaensis, Lepanthes microprosartima i Lepanthes caranqui, zostały zarejestrowane w wiecznie zielonym lesie górskim i páramo w ramach trzech różnych projektów badawczych przeprowadzonych w ciągu ostatnich pięciu lat.

„Lepanthes oro-lojaensis został odkryty w południowo-zachodniej części prowincji El Oro i jest podobny do Lepanthes jimburae, różniący się głównie znacznie mniejszymi roślinami, kwiatostanami i częściami kwiatowymi” – powiedzieli naukowcy.

„Lepanthes microprosartima z zachodnich zboczy wulkanu Pichincha w północnym Ekwadorze przypomina Lepanthes obandoi, ale różni się kolorem liści, kwiatostanem krótszym niż liście i mniejszym wyrostkiem kwiatowym”.

„Lepanthes caranqui, znaleziony we wschodniej Pichincha i Imbabura, jest najbardziej podobny do Lepanthes pachychila, ale różni się od niego znacznie większymi roślinami oraz innym kształtem płatków i wyrostka kwiatowego”.

Naukowcy sugerują, że Lepanthes oro-lojaensis i Lepanthes microprosartima są krytycznie zagrożone, a Lepanthes caranqui jest gatunkiem najmniej zagrożonym zgodnie z kategoriami i kryteriami Czerwonej Listy IUCN.

„Są dowodem na to, że Ekwador – jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów świata – kryje znacznie więcej różnorodności biologicznej, która czeka na zbadanie” – powiedzieli autorzy.

Share