Starożytne DNA ujawnia najstarsze drzewo genealogiczne na świecie

Analiza starożytnego DNA z jednego z najlepiej zachowanych grobowców neolitycznych w Wielkiej Brytanii ujawniła, że ​​większość pochowanych tam ludzi pochodziła z pięciu kolejnych pokoleń jednej, wielopokoleniowej rodziny.

Analizując DNA wyekstrahowane z kości i zębów 35 osobników pochowanych w długim kopcu Hazleton North w regionie Cotswolds-Severn, zespół badawczy był w stanie wykryć, że 27 z nich było bliskimi biologicznymi krewnymi. Grupa żyła około 5700 lat temu – około 3700-3600 pne – około 100 lat po wprowadzeniu rolnictwa do Wielkiej Brytanii.

Międzynarodowy zespół archeologów i genetyków twierdzi, że wyniki dostarczają nowych informacji na temat pokrewieństwa i praktyk pogrzebowych w czasach neolitu.

Zespół badawczy – w skład którego weszli archeolodzy z Newcastle University w Wielkiej Brytanii oraz genetycy z Uniwersytetu Kraju Basków, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Uniwersytetu Harvarda – pokazuje, że większość pochowanych w grobowcu pochodzi od czterech kobiet, które miały dzieci z tym samym mężczyzną.

Kopiec w Hazleton North obejmował dwie komory w kształcie litery L, które znajdowały się na północ i południe od głównego „kręgosłupa” liniowej struktury. Po śmierci osobniki zostały pochowane w tych dwóch komorach, a wyniki badań wskazują, że mężczyzn na ogół chowano razem z ojcem i braćmi, co sugeruje, że pochodzenie było patrylinearne, a późniejsze pokolenia pochowane w grobie były połączone z pierwszym pokoleniem wyłącznie przez męskich krewnych. .

Podczas gdy dwie córki rodu, które zmarły w dzieciństwie, zostały pochowane w grobie, całkowity brak dorosłych córek sugeruje, że ich szczątki zostały złożone albo w grobowcach partnerów płci męskiej, z którymi mieli dzieci, albo w innym miejscu.

Chociaż prawo do korzystania z grobowca przebiegało w oparciu o więzy patrylinearne, wybór, czy osobniki zostaną pochowane w północnym czy południowym obszarze komorowym, początkowo zależał od kobiety w pierwszym pokoleniu, od której pochodzą, co sugeruje, że te kobiety z pierwszego pokolenia miały znaczenie społeczne we wspomnieniach tej społeczności.

Istnieją również przesłanki, że „pasierbowie” zostali adoptowani do linii, jak twierdzą naukowcy – mężczyźni, których matka została pochowana w grobie, ale nie ich biologiczny ojciec, i których matka również miała dzieci z mężczyzną z patryliny. Ponadto zespół nie znalazł dowodów na to, że kolejne osiem osób było biologicznymi krewnymi tych z drzewa genealogicznego, co może dalej sugerować, że pokrewieństwo biologiczne nie było jedynym kryterium włączenia. Jednak trzy z nich były kobietami i możliwe, że mogły mieć partnera w grobie, ale albo nie miały dzieci, albo miały córki, które osiągnęły dorosłość i opuściły społeczność, więc nie ma ich w grobie.

Dr Chris Fowler z Newcastle University, pierwszy autor i główny archeolog badania, powiedział: „To badanie daje nam bezprecedensowy wgląd w pokrewieństwo w społeczności neolitycznej. wejście, a drugie z wejścia południowego, i tylko jednym niezwykłym odkryciem jest to, że początkowo każda z dwóch połówek grobowca służyła do umieszczania szczątków zmarłych z jednej z dwóch gałęzi tej samej rodziny.Ma to szersze znaczenie, ponieważ sugeruje to, że układ architektoniczny innych grobowców neolitycznych może nam powiedzieć o tym, jak w tych grobowcach funkcjonowało pokrewieństwo”.

Iñigo Olalde z Uniwersytetu Kraju Basków i Ikerbasque, główny genetyk w badaniu i współautor, powiedział: „Doskonałe zachowanie DNA w grobowcu i wykorzystanie najnowszych technologii w odzyskiwaniu i analizie starożytnego DNA pozwoliły nam odkryj najstarsze drzewo genealogiczne, jakie kiedykolwiek zrekonstruowano i przeanalizuj je, aby zrozumieć coś głębokiego o strukturze społecznej tych starożytnych grup”.

David Reich z Uniwersytetu Harvarda, którego laboratorium kierowało pokoleniem starożytnego DNA, dodał: „To badanie odzwierciedla to, co moim zdaniem jest przyszłością starożytnego DNA: taką, w której archeolodzy są w stanie zastosować analizę starożytnego DNA w wystarczająco wysokiej rozdzielczości, aby odpowiedzieć na pytania, które naprawdę mają znaczenie dla archeologów”.

Ron Pinhasi z Uniwersytetu Wiedeńskiego powiedział: „Trudno było sobie wyobrazić zaledwie kilka lat temu, że kiedykolwiek dowiemy się o neolitycznych strukturach pokrewieństwa. Ale to dopiero początek i bez wątpienia jest o wiele więcej do odkrycia. inne miejsca w Wielkiej Brytanii, atlantyckiej Francji i innych regionach.”

Projekt był międzynarodową współpracą archeologów z uniwersytetów w Newcastle, Yorku, Exeter i Central Lancashire oraz genetykami z Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetu Kraju Basków i Uniwersytetu Harvarda. Muzeum Corinium w Cirencester wyraziło zgodę na pobranie próbek szczątków ze swojej kolekcji.

Share