Jak zmiany klimatyczne mogą kształtować świat w nadchodzących stuleciach

Trudno sobie wyobrazić, jak mogłaby wyglądać Ziemia w 2500. Jednak współpraca między nauką a sztuką daje niepokojące okno na to, jak trwające zmiany klimatyczne mogą przekształcić znajomy teren w obce krajobrazy w ciągu najbliższych kilku stuleci.

Te wizualizacje — amerykańskich farm na Środkowym Zachodzie opanowanych przez rośliny subtropikalne, wyschniętego lasu deszczowego Amazonii, ekstremalnego upału wypalającego subkontynent indyjski — podkreślają, dlaczego naukowcy muszą przesuwać prognozy klimatyczne daleko poza zwyczajowy punkt odniesienia, tłumaczy socjolog Christopher Lyon 24 września w Global Change Biology.

Jak mówi Lyon z Uniwersytetu McGill w Montrealu, minęło pięćdziesiąt lat od pierwszych prognoz klimatycznych, które wyznaczyły ten odległy cel na 2100 rok. Ale ta data nie jest już tak odległa, a skutki emisji gazów cieplarnianych emitowanych w przeszłości i teraźniejszości będą się utrzymywać przez wieki.

Aby zobrazować, jak może wyglądać ten przyszły świat, naukowcy rozważyli trzy możliwe trajektorie klimatyczne — niską, umiarkowaną i wysoką emisję, jak wykorzystano w poprzednich raportach Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu — i przewidzieli zmiany aż do 2500 roku. Zespół skupił się w szczególności na wpływie na cywilizację: stres cieplny, nieudane uprawy oraz zmiany w użytkowaniu gruntów i roślinności.

W przypadku wszystkich scenariuszy z wyjątkiem scenariusza najniższej emisji, który jest mniej więcej zgodny z ograniczeniem globalnego ocieplenia do „znacznie poniżej” 2 stopni Celsjusza w stosunku do czasów przedindustrialnych, zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 r., średnia globalna temperatura nadal będzie wzrastać do 2500 roku . W scenariuszu z najwyższą emisją temperatury wzrastają o około 2,2 st. C do 2100 r. i około 4,6 st. C do 2500. Skutkuje to „poważną restrukturyzacją światowych biomów”, twierdzą naukowcy: utrata większości lasów deszczowych Amazonii, zmiany upraw i nieznośne temperatury w tropikach.

Zespół współpracował następnie z Jamesem McKay, artystą i popularyzatorem nauki na Uniwersytecie w Leeds w Anglii, aby ożywić dane. Na podstawie projekcji z badania McKay stworzył serię szczegółowych obrazów przedstawiających różne światowe krajobrazy teraz i w 2500 roku.

Zespół powstrzymał się od prób spekulacji na temat przyszłych technologii lub miast, aby obrazy były bardziej realistyczne niż science fiction, mówi Lyon. „Ale chcieliśmy pokazać rzeczy, które ludzie rozpoznają: drony, robotykę, rośliny hybrydowe”. Na jednym obrazie przedstawiającym Indie z 2500, osoba ma na sobie zapieczętowany garnitur i hełm, rodzaj odzieży, którą ludzie w niektórych miejscach o wysokiej temperaturze mogą nosić dzisiaj, mówi.

Celem tych obrazów jest pomoc ludziom w wizualizacji przyszłości w taki sposób, aby wydawała się bardziej nagląca, realna i bliższa – i być może zaoferowanie odrobiny nadziei, że ludzie nadal mogą się przystosować. „Jeśli zmieniamy się na skalę planetarną, musimy myśleć o tym problemie jako o cywilizacji planetarnej” – mówi Lyon. „Chcieliśmy pokazać, że pomimo klimatu, do którego ludzie się przenieśli, ludzie wymyślili sposoby na egzystencję w klimacie”.

Wysokie emisje gazów cieplarnianych mogą spowodować wzrost średniej globalnej temperatury o około 4,6 stopnia Celsjusza w stosunku do czasów przedindustrialnych. W rezultacie ekstremalne upały w Indiach mogą radykalnie zmienić sposób, w jaki ludzie żyją w środowisku. Rolnicy i pasterze w 2000 roku mogą wymagać odzieży ochronnej, takiej jak kombinezon chłodzący i kask, aby pracować na zewnątrz do 2500.

Naukowcy twierdzą, że jeśli emisje gazów cieplarnianych utrzymają się na wysokim poziomie, gospodarstwa „spichlerza” na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych mogą zostać przekształcone w subtropikalne regiony rolno-leśne do 2500 roku. Region może być usiany niektórymi wersjami palm olejowych i sukulentów, i polegać na urządzeniach do wychwytywania wody i nawadniania, aby zrównoważyć ekstremalne letnie upały.

Share