Astronomowie odkryli pierwsze znane „pióro” Drogi Mlecznej

Długie, cienkie włókno zimnego, gęstego gazu wystaje beztrosko z centrum galaktyki, łącząc dwa ramiona spiralne galaktyki, donoszą astronomowie 11 listopada w Astrophysical Journal Letters. Po raz pierwszy w Drodze Mlecznej zauważono taką strukturę, która wygląda jak zadzior pióra wachlujący się z centralnego pióra.

Zespół, który odkrył pióro naszej galaktyki, nazwał je falą Gangotri, od lodowca, z którego wypływa najdłuższa rzeka Indii, Ganges. W hindi i innych indyjskich językach Droga Mleczna nazywa się Akasha Ganga, czyli „rzeka Ganga na niebie”, mówi astrofizyk Veena V.S. Uniwersytetu w Kolonii w Niemczech.

Wraz z kolegami znalazła falę Gangotri, szukając obłoków zimnego tlenku węgla, który jest gęsty i łatwy do prześledzenia, w danych z teleskopu APEX w San Pedro de Atacama w Chile. Struktura rozciąga się na 6 000 do 13 000 lat świetlnych od ramienia Norma Drogi Mlecznej do ramienia mniejszego w pobliżu centrum galaktyki, zwanego ramieniem 3 kiloparseków. Jak dotąd, wszystkie inne znane wąsy gazu w Drodze Mlecznej są wyrównane z ramionami spiralnymi.

Fala Gangotri ma jeszcze jedną niezwykłą cechę: falistość. Włókno wydaje się kołysać w górę i w dół jak fala sinusoidalna na przestrzeni tysięcy lat świetlnych. Astronomowie nie są pewni, co może to spowodować, mówi Veena.

Inne galaktyki mają upierzenie gazowe, ale jeśli chodzi o Drogę Mleczną, „bardzo, bardzo trudno” jest zmapować strukturę galaktyki od wewnątrz, mówi. Ma nadzieję znaleźć więcej galaktycznych piór i innych fragmentów struktury naszej galaktyki. „Jeden po drugim będziemy mogli zmapować Drogę Mleczną”.

Share