Niebieski diament Afryki – tanzanit

Jeśli rzadkość zwiększa wartość kamienia szlachetnego, tanzanit, który jest wydobywany tylko z jednego źródła, jest szczególnie ceniony właśnie za ten fakt. Cały światowy tanzanit pochodzi z zaledwie 20 kilometrów kwadratowych w pobliżu góry Kilimandżaro w Tanzanii. Z kolei diamenty, które są uważane za rzadkie, znajdują się w ponad 30 krajach i na wielu kontynentach.

Rozpoznawalny ze względu na swój żywy niebiesko-fioletowy kolor tanzanit zawdzięcza swoje miejsce wśród ulubionych dziś kamieni szlachetnych nie tylko niedawnemu odkryciu, ale także nowoczesnej kampanii reklamowej, która katapultowała klejnot do sławy.

Czym jest tanzanit?
Według Brendy Harwick z Gemological Institute of America (GIA) w gemmologii kamienie dzieli się na gatunki i odmiany, a tanzanit jest odmianą zoisytów. Uważany jest za kamień szlachetny, co oznacza, że ​​ma określony skład chemiczny, jest naturalny i nieorganiczny. W przypadku tanzanitu w skład tej mieszanki wchodzą wapń, glin, tlenek krzemu i wodorotlenek. Innymi słowy, jest to hydroksykrzemian wapniowo-glinowy.

Poza klasą chemiczną ważne jest to, że tanzanit ma dwie ważne cechy kamieni szlachetnych: piękno i rzadkość. Jedną z zalet kamienia szlachetnego jest to, że nie można go znaleźć wszędzie na Ziemi, wyjaśnia Harwick. Aby powstał muszą zajść pewne zdarzenia geologiczne.

„Natura jest interesująca i naprawdę wyjątkowa, kiedy tworzone są kamienie szlachetne, ponieważ wymaga to odpowiedniej temperatury, odpowiedniego ciśnienia i odpowiedniego składu chemicznego” – mówi.

W skali twardości Mohsa tanzanit mieści się w przedziale od 6 do 7, przez co jest bardziej podatny na zarysowanie niż diamenty (10), rubiny i szafiry (9), a nawet kwarc (7). Dzięki swojej bardziej miękkiej naturze i twardości od umiarkowanej do słabej, tanzanit jest jednym z delikatniejszych kamieni szlachetnych. Jest również wrażliwy na szok termiczny – lub nagłe zmiany temperatury.

Gdzie znajduje się tanzanit?
Tanzanit znajduje się w jednym miejscu na Ziemi – w Tanzanii. Chociaż nie jest tak drogi jak diament, tanzanit jest znacznie rzadszy. W rzeczywistości niektóre szacunki wskazują, że tanzanit jest 1000 razy rzadszy niż diamenty.

Może mieć setki milionów lat, ale jak podaje strona internetowa jubilera Shimansky’ego z Kapsztadu i Nowego Jorku, po raz pierwszy zwrócono na niego uwagę ludzi w 1967 roku. Legenda mówi, że tanzanit został po raz pierwszy odkryty albo przez plemię Masajów (Masajowie to grupa etniczna żyjąca w północnej, środkowej i południowej Kenii oraz północnej Tanzanii), którzy jako pierwsi zauważyli jasnoniebieskie kryształy i skontaktowali się z Manuelem de Souza, indyjskim krawcem i poszukiwaczem, albo w innym przypadku znalazł go sam de Souza.

Tak czy inaczej, mając nadzieję, że kolorowe złoża to szafir, de Souza zgłosił roszczenia górnicze do tego obszaru. Chociaż zoisyt, gatunek, którego odmianą jest tanzanit, był wówczas znany, był on zazwyczaj półprzezroczysty, nieprzezroczysty lub zielony i według Harwicka nie był materiałem do rzeźbienia biżuterii. Wspaniały kolor Tanzanitu był ekscytującym odkryciem.

Nieżyjący już Harry Platt, były prezes Tiffany & Co., jest uznawany za tego, że przedstawił światu niebieski kamień szlachetny. Według The New York Times Platt zauważył go podczas wizyty w lapidarium w Europie i nie tylko uzyskał prawo do sprzedaży kamienia, ale także nadał mu nazwę, co uczynił na cześć kraju, w którym został odkryty. Ponad pięć dekad później źródło Kilimandżaro w pobliżu Arushy w Tanzanii jest nadal jedynym miejscem na świecie, z którego pochodzi ten klejnot.

Jak wygląda tanzanit?
Tanzanit jest znany i ceniony ze względu na czysto niebieski lub niebiesko-fioletowy kolor, który jest podobny do szafiru. W końcu to kolor sprzedaje kolorowe kamienie, mówi Harwick. Dzięki temu cenniejsze kamienie mają bardziej intensywny kolor i będą mieć 5 karatów lub więcej. Im większy kamień, tym intensywniejszy kolor, tym większa wartość.

Co ciekawe, większość tanzanitu po wydobyciu nie wykazuje żywego koloru. Aż 95 procent wydobywanych klejnotów jest poddawanych obróbce cieplnej w celu uzyskania niebieskiego koloru. Większość tanzanitu wydobywa się z Ziemi w brązowawym odcieniu. Po podgrzaniu do jaskrawego niebieskiego, kolor tanzanitu jest stabilny, więc kupujący nie muszą się martwić, że wyblaknie.

W zależności od sposobu cięcia tanzanitu, kolor może zacząć przechylać się w stronę szarego lub fioletowego odcienia, co może obniżyć jego wartość. Dodatkowe odmiany zoisytu to thulit (różowy) i anyolit (czerwony / rubinowy), może również występować w innych kolorach, takich jak zielonkawy lub żółty.

Jak wypada jego wartość w porównaniu z diamentami i szafirami?
Chociaż tanzanit jest rzadszy niż diamenty i szafir, na rynku ma niższą cenę. Jednym z powodów może być czynnik trwałości; tanzanit jest tylko „w miarę trwały”, podczas gdy szafiry ustępują tylko diamentom pod względem trwałości. Podczas gdy szafir może wynosić od 800 do 1200 USD za karat, tanzanit można kupić za zaledwie 300 USD do 425 USD za karat, co czyni go opłacalnym substytutem szafiru w zależności od zastosowania.

Aby spojrzeć na oba te klejnoty z odpowiedniej perspektywy, diamenty zaczynają się od około 3080 USD za karat. Oczywiście wartość zmienia się wraz z podażą i popytem, ​​więc ceny ulegają wahaniom.

Jak jest dziś używany tanzanit?
Podobnie jak wiele klejnotów, tanzanit nie ma żadnej szczególnej wartości przemysłowej, ale zajmuje ważne miejsce w branży jubilerskiej. Nie ma wielu niebieskich kamieni, zwłaszcza o tak żywym kolorze, a tanzanit nie ma syntetycznego odpowiednika.

Niektórzy uważają, że kamienie szlachetne mają leczniczy lub duchowy cel. Z pewnością starożytne ludy miały na ich temat określone przekonania i ich przeznaczenie. Ale nie możemy zagłębić się w historię tanzanitu, ponieważ jego odkrycie nastąpiło tak niedawno.

Kiedy pojawił się na scenie biżuterii w 1968 roku, tanzanit zmienił kierunek stylu Tiffany & Co. z „prostej złotej biżuterii na kolorowe wzory z dużymi kamieniami” – napisała Melanie Abrams dla The New York Times w 2018 roku. Trwały charakter, tanzanit sprawdza się dobrze w biżuterii na specjalne okazje lub przedmiotach, takich jak naszyjniki i kolczyki.

Share