Dziwne fale radiowe pojawiają się z kierunku centrum galaktyki

Astronomowie odkryli niezwykłe sygnały pochodzące z kierunku centrum Drogi Mlecznej. Fale radiowe nie pasują do żadnego obecnie rozumianego wzorca zmiennego źródła radiowego i mogą sugerować nową klasę obiektów gwiezdnych.

„Najdziwniejszą właściwością tego nowego sygnału jest to, że ma on bardzo wysoką polaryzację. Oznacza to, że jego światło oscyluje tylko w jednym kierunku, ale kierunek ten zmienia się z czasem” – powiedział Ziteng Wang, główny autor nowego badania i doktorant. w School of Physics na Uniwersytecie w Sydney.

„Jasność obiektu również zmienia się dramatycznie, 100-krotnie, a sygnał włącza się i wyłącza najwyraźniej losowo. Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego”.

Wiele typów gwiazd emituje światło zmienne w całym spektrum elektromagnetycznym. Dzięki ogromnym postępom w radioastronomii badanie obiektów zmiennych lub przejściowych w falach radiowych jest ogromną dziedziną badań, która pomaga odkrywać tajemnice Wszechświata. Pulsary, supernowe, rozbłyskujące gwiazdy i szybkie rozbłyski radiowe to wszystkie rodzaje obiektów astronomicznych, których jasność jest zmienna.

„Na początku myśleliśmy, że może to być pulsar – bardzo gęsty rodzaj wirującej martwej gwiazdy – albo rodzaj gwiazdy, która emituje ogromne rozbłyski słoneczne. Ale sygnały z tego nowego źródła nie pasują do tego, czego od nich oczekujemy od różnego rodzaju obiektów niebieskich” – powiedział Wang.

Odkrycie obiektu zostało opublikowane w Astrophysical Journal.

Pan Wang wraz z międzynarodowym zespołem, w tym naukowcami z australijskiej krajowej agencji naukowej CSIRO, z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, RPA, Hiszpanii i Francji, odkryli obiekt za pomocą radioteleskopu ASKAP CSIRO w Australii Zachodniej. Dalsze obserwacje przeprowadzono za pomocą teleskopu MeerKAT należącym do South African Radio Astronomy Observatory.

Promotorem doktoratu pana Wanga jest profesor Tara Murphy, również z Sydney Institute for Astronomy i School of Physics.

Profesor Murphy powiedziała: „Przeglądaliśmy niebo za pomocą ASKAP, aby znaleźć niezwykłe nowe obiekty w ramach projektu znanego jako Variables and Slow Transients (VAST) w latach 2020 i 2021.

„Patrząc w kierunku centrum Galaktyki, znaleźliśmy ASKAP J173608.2-321635, nazwany tak od jego współrzędnych. Ten obiekt był wyjątkowy, ponieważ zaczynał być niewidoczny, stawał się jasny, wyblakł, a następnie pojawiał się ponownie. To zachowanie było niezwykłe”.

Po wykryciu sześciu sygnałów radiowych ze źródła w ciągu dziewięciu miesięcy w 2020 roku astronomowie próbowali znaleźć obiekt w świetle widzialnym. Nic nie znaleźli.

Zwrócili się do radioteleskopu Parkesa i ponownie nie udało im się wykryć źródła.

Profesor Murphy powiedziała: „Następnie wypróbowaliśmy bardziej czuły radioteleskop MeerKAT w Afryce Południowej. Ponieważ sygnał był przerywany, obserwowaliśmy go przez 15 minut co kilka tygodni, mając nadzieję, że zobaczymy go ponownie”.

„Na szczęście sygnał powrócił, ale odkryliśmy, że zachowanie źródła było dramatycznie inne – źródło zniknęło w ciągu jednego dnia, mimo że w naszych poprzednich obserwacjach ASKAP trwało kilka tygodni”.

Jednak to dalsze odkrycie nie ujawniło wiele więcej na temat tajemnic tego przejściowego źródła radiowego.

Współprzełożony pana Wanga, profesor David Kaplan z University of Wisconsin-Milwaukee, powiedział: „Informacje, które posiadamy, mają pewne podobieństwa z inną wyłaniającą się klasą tajemniczych obiektów znanych jako Transjenty Radiowe z Centrum Galaktycznego, w tym jeden nazwany „kosmicznym burperem”.

„Chociaż nasz nowy obiekt, ASKAP J173608.2-321635, dzieli pewne właściwości z GCRT, istnieją również różnice. I tak naprawdę nie rozumiemy tych źródeł, więc to dodaje tajemnicy”.

Naukowcy planują bacznie przyglądać się obiektowi, aby znaleźć więcej wskazówek, co to może być.

„W ciągu następnej dekady transkontynentalny radioteleskop Square Kilometer Array (SKA) zostanie włączony do sieci. Będzie mógł codziennie tworzyć czułe mapy nieba” – powiedziała profesor Murphy. „Spodziewamy się, że moc tego teleskopu pomoże nam rozwiązać zagadki, takie jak to ostatnie odkrycie, ale otworzy również ogromne nowe obszary kosmosu na eksplorację w widmie radiowym”.

Share