Mała kropka na tym obrazie może być pierwszym spojrzeniem na powstające egzoksiężyce

Nowe zdjęcia teleskopowe mogą dać pierwszy obraz księżyców formujących się poza Układem Słonecznym.

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array w Chile dostrzegł zapylony dysk materiału potencjalnie tworzącego księżyc wokół młodej egzoplanety około 370 lat świetlnych od Ziemi. Świat podobny do Jowisza jest otoczony wystarczającą ilością materiału, aby utworzyć do 2,5 księżyca Ziemi, donoszą naukowcy online 22 lipca w Astrophysical Journal Letters. Obserwacje tego układu mogą dać nowy wgląd w to, jak planety i księżyce rodzą się wokół młodych gwiazd.

ALMA obserwowała dwie planety, nazwane PDS 70b i 70c, krążące wokół gwiazdy PDS 70 w lipcu 2019 r. W przeciwieństwie do większości innych znanych egzoplanet, te dwa podobne do Jowisza światy wciąż się formują – pochłaniając materię z dysku gazu i pyłu wirującego wokół ich gwiazdy. Podczas tego procesu formowania oczekuje się, że planety zawijają się we własne dyski szczątkowe, które kontrolują sposób, w jaki planety pakują się w materiał i tworzą księżyce.

W pobliżu PDS 70c ALMA dostrzegła dysk pyłu o szerokości równej ziemskiej orbicie wokół Słońca. Ponieważ wcześniej opisywane obserwacje egzoksiężyca wciąż są kontrowersyjne, nowe obserwacje dostarczają jednych z najlepszych dowodów na to, że planety krążące wokół innych gwiazd mają księżyce.

W przeciwieństwie do PDS 70c, 70b nie wydaje się mieć dysku tworzącego księżyc. Może to być spowodowane tym, że ma węższą orbitę niż PDS 70c, który jest prawie tak daleko od swojej gwiazdy jak Pluton od Słońca. To zbliża PDS 70c do zewnętrznego dysku szczątków otaczających gwiazdę.

„C pobiera całą materię z zewnętrznego dysku, a b głodzi” – mówi współautor badań Jaehan Bae, astrofizyk z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie.

„W przeszłości b musiał mieć jakiś materiał na swoim dysku i mógł już uformować księżyce” – mówi Bae. Ale aby wykonać nowe zdjęcia, ALMA zaobserwowała długości fal światła emitowane przez ziarna pyłu wielkości piasku, a nie duże obiekty, więc te księżyce nie byłyby widoczne.

Share