Leki obniżające ciśnienie krwi mają powiązanie z mniejszymi problemami z pamięcią u osób starszych

Według najnowszych badań, starsi dorośli przyjmujący leki obniżające ciśnienie krwi, o których wiadomo, że przekraczają barierę krew-mózg, mieli lepszą pamięć w miarę upływu czasu w porównaniu z osobami przyjmującymi inne rodzaje leków wykorzystywanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie jest czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych i demencji u osób starszych. Prawie połowa dorosłych Amerykanów ma podwyższone ciśnienie krwi. Leczenie wysokiego ciśnienia krwi lekami obniżającymi ciśnienie krwi zmniejszyło przypadki łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych o 19%.

Inhibitory ACE, blokery receptora angiotensyny II (ARB), blokery kanału wapniowego i diuretyki to różne klasy leków obniżających ciśnienie krwi. Każda klasa działa w inny sposób, aby obniżyć ciśnienie krwi, a niektóre przekraczają barierę krew-mózg, wpływając w ten sposób na funkcje poznawcze.

„Badania miały na celu sprawdzenie, które leki przynoszą największe korzyści dla funkcji poznawczych” – powiedział autor badania dr Daniel A. Nation, profesor nadzwyczajny nauk psychologicznych w Instytucie Uszkodzeń Pamięci i Zaburzeń Neurologicznych na Uniwersytecie Kalifornijskim. „Badania blokerów receptora angiotensyny II i inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) sugerują, że leki te mogą przynosić największe korzyści dla długoterminowego poznania, podczas gdy inne badania wykazały korzyści blokerów kanału wapniowego i leków moczopędnych w zmniejszaniu ryzyka demencji. ”

Jest to pierwsza metaanaliza, w której porównano potencjalny wpływ leków obniżających ciśnienie krwi w czasie z tymi, które nie przekraczają bariery krew-mózg. Leki zostały ocenione pod kątem ich wpływu na kilka domen poznawczych, w tym uwagę, język, pamięć werbalną, uczenie się i przypominanie.

„Nadciśnienie występuje dziesiątki lat przed wystąpieniem objawów demencji, wpływając na przepływ krwi nie tylko w ciele, ale także w mózgu” – powiedział Nation. „Leczenie nadciśnienia prawdopodobnie będzie miało długoterminowy korzystny wpływ na zdrowie mózgu i późniejsze funkcje poznawcze”.

Naukowcy zebrali informacje z 14 badań z udziałem prawie 12 900 osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Obejmowały one badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Niemczech, Irlandii i Japonii. Metaanaliza wykazała:

  • Starsze osoby dorosłe przyjmujące leki obniżające ciśnienie krwi, które przenikają barierę krew-mózg, miały lepsze zapamiętywanie przez okres do 3 lat obserwacji w porównaniu z osobami przyjmującymi leki, które nie przekraczają bariery krew-mózg, mimo że mieli wyższy poziom ryzyka naczyniowego.
  • Dorośli przyjmujący leki na nadciśnienie, które nie przekraczają bariery krew-mózg, mieli większą uwagę przez okres do 3 lat obserwacji.

„Odkrycia te stanowią najpotężniejszy do tej pory dowód na powiązanie penetrujących mózg inhibitorów ACE i blokerów receptora angiotensyny z lepszą pamięcią. Sugeruje to, że osoby leczone z powodu nadciśnienia mogą być chronione przed pogorszeniem funkcji poznawczych, jeśli przyjmują leki, które przekraczają barierę krew-mózg” – powiedział współautor badania dr Jean K. Ho, doktor habilitowany na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Ciśnienie krwi jest uważane za podwyższone przy 120/80 mm Hg i więcej. Aktualne wytyczne American Heart Association/American College of Cardiology dotyczące leczenia nadciśnienia tętniczego sugerują zmiany diety i poziomów aktywności w celu obniżenia ciśnienia krwi i dodania leków obniżających ciśnienie krwi u osób z poziomem 130/80 mm Hg lub wyższym w zależności od ryzyka. Jeśli ciśnienie krwi osiąga 140/90 mm Hg, zaleca się stosowanie leków obniżających ciśnienie krwi.

Ograniczeniem tej analizy jest to, że autorzy nie byli w stanie wyjaśnić różnic w pochodzeniu rasowym/etnicznym na podstawie dostępnych badań, a w grupie, która przyjmowała leki przekraczające barierę krew-mózg, jest wyższy odsetek mężczyzn niż kobiet. Jest to ważny obszar przyszłych badań, ponieważ poprzednie badania wykazały, że ludzie z różnych środowisk rasowych/etnicznych mogą różnie reagować na różne leki na ciśnienie krwi.

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Starzenia się Narodowych Instytutów Zdrowia i Stowarzyszenie Alzheimera.

Share