Czym jest malachit – zielony kamień szlachetny noszony przez Kleopatrę?

Dla większości ludzi zielony kolor kojarzy się z pozytywnymi emocjami. Psychologiczne badania wykazały, że zielony działa uspokajająco, dostarcza inspiracji i zwiększa optymizm. Nawet egipski bóg Ozyrys był często przedstawiamy z zieloną skórą, która nie tylko miała symbolizować jego rolę jako boga płodności, ale także podziemia, łączącego zieleń ze zmartwychwstaniem. Starożytni Egipcjanie czasami nazywali zaświaty Polem Malachitu. Wodorotlenek węglanu miedzi, malachit, jest zasadniczo formą rdzy miedzi, według Terri Ottaway z Gemological Institute of America’s Museum (GIA).

Czym jest malachit?

Malachit tworzy się nad złożami miedzi, a jego obecność jest często wykorzystywana do jej poszukiwania. Jako klejnot należy do bardziej miękkich gatunków, od zaledwie 3,5 do 4 w skali twardości Mohsa. Dla porównania, diamenty są najtwardsze przy 10, a szkło okienne ma około 5,5. Malachit jest również porowaty i wrażliwy na ciepło. Ze względu na te cechy jest mniej trwały niż wiele kamieni szlachetnych, co wpływa na limit w jego zastosowaniu.

Wartość kawałka malachitu częściowo określa się przez jego zawiłość wzornictwa i jego czystość. Często tworzy się z innymi minerałami, takimi jak na przykład azuryt. Nie ma także określonej stopniowanej rangi dla malachitu, ponieważ zależy ona bardziej od tego, czego kupujący szuka i jak zamierza z niego korzystać, wyjaśnia Ottaway.

Gdzie wydobywa się malachit?

Malachitowe formy mają kształty botryoidalne — winogronowe, ale także stalaktyty w jaskiniach. Zwykle znajdują się w wapieniu. Wczesne złoża pochodziły z Izraela i Egiptu, ale dziś można je znaleźć w wielu miejscach na całym świecie.

Miedziany Półksiężyc w Demokratycznej Republice Konga ma ogromne złoża, takie jak stalaktyty o długości 0,9 metra. Gabon, Namibia i inne kraje afrykańskie są również znane ze swojego malachitu, podobnie jak Arizona i Australia. Imponujące złoża malachitu w Uralu w Rosji są wydobywane od ponad 100 lat.

Do czego używano malachitu w przeszłości?

Podobnie jak inne zielone minerały, malachit kojarzy się z wiosną, nowym życiem i płodnością, mówi Ottaway. Najwcześniejsze wzmianki o klejnotach pochodzą sprzed 4000 lat na pustyniach starożytnego Egiptu. Starożytni mocno wierzyli w amulety złego oka noszone lub wszyte w ubrania, a malachit był kamieniem, który zapewniał tę ochronę. Miał też pomóc przy porodzie. Starożytne cywilizacje również wykorzystywały malachit do celów dekoracyjnych. Podobnie jak lapis lazuli, malachit można zmielić i wykorzystać jako pigment. Malachit, ponieważ jest oparty na miedzi, ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze, mówi Ottaway. Kleopatra użyła go jako cienia do powiek, który pomógł zapobiegać infekcjom oczu. Istnieją wzmianki o tym, że Hipokrates robił z niego pastę, aby zaaplikować ją na rany żołnierzom.

Malachit współcześnie

W nowszej historii malachit był używany do powierzchniowych dekoracji, nawet w XIX-wiecznej Sali Malachitowej Pałacu Zimowego w Sankt Petersburgu w Rosji. W tym czasie klejnot pojawił się w więcej niż jednym słynnym cesarskim jajku wielkanocnym Fabergé.

Dziś zielony minerał jest nadal używany do rzeźbienia i inkrustacji. Pamiętajmy, że jest miękki, więc nie nadaje się idealnie do ciężkich przedmiotów, które mogą się często uderzać. W biżuterii malachit najprawdopodobniej będzie używany do koralików lub rzeźbionych wisiorków. Możesz też znaleźć malachit na tarczy zegarka, która jest chroniona szklaną osłoną.

„To taki minerał charakteru”, mówi Ottaway. „Nie ma dwóch takich samych”.

Pomimo wyjątkowości każdego egzemplarza, jeśli chodzi o minerały szlachetne, malachit jest obfity i nie należy do droższych. Kawałek 4-karatowy może kosztować mniej niż 10 dolarów. Jednak według Międzynarodowego Stowarzyszenia Klejnotów przedmioty o nietypowych lub wyraźnych wzorach zyskują wyższą wartość.

Czy malachit ma święte właściwości?

Związany z czakrami serca i gardła lub czakrami serca i splotu słonecznego, malachit zajmuje ważne miejsce w wierzeniach dotyczących uzdrawiania kryształów i kamieni, odkąd starożytni używali go do odpędzania złego oka. Jest to kamień przemiany, jeden z najważniejszych używanych w leczeniu według Healing Crystals.

Według MYKU, producenta zegarków zawierających kamienie, malachit jest „potężnym środkiem oczyszczającym ciało emocjonalne”. Ponieważ uważa się, że uwalnia traumę, zaleca się, aby ten „potężny kanał energetyczny” był używany przez wykwalifikowanego uzdrowiciela.

Czy malachit jest toksyczny?

Podczas cięcia malachitu zarówno rzeźbiarze, jak i polernicy powinni nosić maski, mówi Ottaway, ponieważ unoszące się w powietrzu cząsteczki kamienia są toksyczne dla płuc. Ponadto spożywanie klejnotów, na przykład w miksturach, lub umieszczanie ich w ustach również może być toksyczne, zwłaszcza te, które negatywnie reagują z kwasem żołądkowym. Międzynarodowe Towarzystwo Klejnotów wymienia potencjalną toksyczność malachitu przy spożyciu jako „wysoką” w oparciu o zawartość miedzi i rozpuszczalność w kwasach.

Share