Przełom w kremach z filtrem? Nowy filtr przeciwsłoneczny bezpieczny dla koralowców, zapewniając bardzo skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVB / UVA

Najnowsze badania wskazują, że błękit metylenowy może stanowić dobrą alternatywę dla filtrów przeciwsłonecznych, które powodują niszczenie koralowców.

Odkrycie opublikowane w Nature Scientific Reports wskazuje, że Błękit Metylenowy, znany od stuleci, może stać się wysoce skutecznym, szerokim protektorem przed promieniowaniem UV, który pochłania UVA i UVB, naprawia ROS i uszkodzenia DNA wywołane promieniowaniem UV, ale także jest bezpieczny dla raf koralowych. Wyniki sugerują, że błękit metylenowy może stać się alternatywnym składnikiem filtrów przeciwsłonecznych wspierając środowisko i chroniąc ludzką skórę.

Mimo wielu badań, które udowodniły, że oksybenzon przyspiesza niszczenie raf koralowych, ponad 80% filtrów przeciwsłonecznych używa go jako chemiczny bloker UV. Aby powstrzymać ten niszczycielski proces mający wpływ na światowy ekosystem morski kilka krajów i stanów zakazało stosowania oksybenzonu i jego pochodnych. Do tego konsumenci skupiają się głównie na współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) w celu zapobiegania oparzeniom słonecznym i potencjalnie niebezpiecznym, długoterminowym problemom zdrowotnym. Jednak SPF mierzy tylko ekspozycję na promieniowanie UVB, pozostawiając użytkowników filtrów przeciwsłonecznych podatnych na stres oksydacyjny wywołany promieniowaniem UVA i fotostarzenie.

„Nasza praca sugeruje, że błękit metylenowy jest skutecznym blokerem UVB o wielu bardzo pożądanych cechach dzięki czemu, może być włączony do filtrów przeciwsłonecznych. Wykazuje szerokie spektrum pochłaniania zarówno promieni UVA jak i UVB, wspomaga naprawę uszkodzeń DNA, zwalcza reaktywne formy tlenu (ROS) indukowane przez UVA, a co najważniejsze, nie jest szkodliwy dla raf koralowych” – mówi główny autor badania dr Kan Cao, założyciel Mblue Labs, Bluelene Skincare i profesor na Wydziale Biologii Komórki i Genetyki Molekularnej Uniwersytetu Maryland.

Zespół badawczy składający się z naukowców z Mblue Labs i Uniwersytetu Maryland, sprawdził korzyści wynikające z zastosowania błękitu metylenowego w zakresie ochrony przed promieniowaniem UV pod kilkoma kątami w pierwotnych ludzkich keratynocytach i fibroblastach skóry pobranych od młodych i starych dawców i porównał te wyniki z oksybenzonem. Następnie naukowcy doszli do wniosku, że błękit metylenowy nie tylko absorbuje promieniowanie UVA i UVB, tak samo jak tradycyjne filtry przeciwsłoneczne, ale również pomaga naprawić uszkodzenia DNA spowodowane promieniowaniem UV.

Sprawdzone zostało także odziaływanie błękitu metylenowego i oksybenzonu na koralowce miękkie z gatunku Xenia umbellate. W tym celu umieszczono koralowce w odizolowanych zbiornikach, poczym wystawiono je na na działanie tych samych ilości błękitu metylenowego i oksybenzonu, aby monitorować wzrost rafy koralowej oraz jej reakcje na te chemikalia. Naukowcy odnotowali drastyczne bielenie i śmierć koralowców Xenia poddanych działaniu oksybenzonu w czasie krótszym niż tydzień, podczas gdy Błękit Metylenowy nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie koralowców nawet przy użyciu stosunkowo wysokiego stężenia (1 mikromolar).

Dokonano również porównania błękitu metylenowego z innymi znanymi przeciwutleniaczami stosowanymi w pielęgnacji skóry, takimi jak witamina A (Retinol) i witamina C, pod względem ich zdolności do redukcji stresu oksydacyjnego komórek. „Jesteśmy niezwykle podekscytowani, widząc, że fibroblasty skóry, pochodzące zarówno od młodych, jak i starszych osób, poprawiły się tak bardzo pod względem proliferacji i stresu komórkowego w medium do hodowli komórkowej zawierającym błękit metylenowy.” dzieli się dr Cao. „Co najbardziej zaskakujące,” twierdzi dr Cao,” odkryliśmy, że połączenie błękitu metylenowego i witaminy C może zapewnić niesamowite efekty przeciwstarzeniowe, szczególnie w komórkach skóry pochodzących od starszych dawców, co sugeruje silną reakcję synergiczną pomiędzy tymi dwoma korzystnymi przeciwutleniaczami.”

Naukowcy są tak pewni swoich odkryć, że błękit metylenowy jest skutecznym środkiem blokującym promieniowanie UV, który również opóźnia starzenie się skóry i wspomaga naprawę uszkodzeń DNA, że złożyli wniosek patentowy i rozpoczęli prace nad prototypami filtrów przeciwsłonecznych zawierających błękit metylenowy. Ponadto, Mblue Lab (Bluelene) wprowadziło ostatnio na rynek pierwszy wielofunkcyjny produkt do pielęgnacji skóry, który łączy w sobie błękit metylenowy i witaminę C, aby zapewnić optymalne efekty przeciwstarzeniowe (Bluelene’s Night Plus+).

Share