Nowe badanie wykazało, że palenie trawki jako osoba nastoletnia prawdopodobnie wpływa na wciąż rozwijający się mózg. Region najbardziej zagrożony pomaga kierować procesem podejmowania decyzji.
Matthew Albaugh jest psychologiem na Uniwersytecie Vermont w Burlington. Był częścią zespołu, który skanował mózgi nastolatków za pomocą urządzenia do rezonansu magnetycznego przed i po tym, jak zaczęli używać marihuany. W badaniu wzięło udział 799 nastolatków z Niemiec, Francji, Irlandii i Anglii.
Uczestnicy mieli swój pierwszy skan w wieku 14 lat. Nikt nie zgłosił używania marihuany w tym momencie. Pięć lat później nastolatki wróciły na drugie badanie. Wtedy 369 nastolatków (46 procent) przyznało, że próbowało marihuany. Około trzy czwarte z nich stwierdziło, że robiło to co najmniej 10 razy.
Jedna część mózgu zmieniła się bardziej u osób używających konopi niż nieużywających. Nazywana korą przedczołową, znajduje się tuż za czołem i nad oczami. Region ten jest zaangażowany w podejmowanie decyzji i inne zadania. W okresie dojrzewania ma tendencję do przerzedzania się, aby pomóc mózgowi pracować wydajniej. Ale to przerzedzenie przyspieszyło u nastolatków, którzy zgłosili używanie marihuany. Zespół Albaugha donosi, że im więcej narkotyków używali nastolatki, tym szybciej przerzedzała się kora przedczołowa.
To może brzmieć dobrze, jakby mózg szybciej dojrzewał. Ale naukowcy nie postrzegają tego w ten sposób. Zauważa Albaugh, wystawienie młodych zwierząt na szybsze dojrzewanie powoduje, że ich mózgi zbyt wcześnie przerzedzają się. Może to prowadzić do długotrwałych problemów z zachowaniem i pamięcią.
Badanie nastolatków nie dowodzi, że marihuana spowodowała szybsze przerzedzenie. Ale to dodaje coraz więcej dowodów na to, że wczesne zażywanie konopi indyjskich może wpływać na rozwój mózgu .
„Przycinanie” mózgu i konopie
Jacqueline-Marie Ferland jest badaczką mózgu w Icahn School of Medicine w Nowym Jorku. Kora przedczołowa to „osoba dorosła w pokoju”, mówi. Jednym z jego zadań jest łączenie różnych informacji podczas podejmowania decyzji. Mówi, że dojrzała kora przedczołowa kontroluje zachowanie poprzez stonowanie emocji. Tłumi również impulsywne działania.
Nastolatki często podejmują większe ryzyko niż dzieci i dorośli. Powód? Różne części mózgu nastolatków dojrzewają w różnym tempie. Większe podejmowanie ryzyka często obiecuje większe korzyści. Kora przedczołowa, która kieruje racjonalnym zachowaniem, dojrzewa wolniej niż części mózgu, które kontrolują naszą emocjonalną reakcję na nagrody. W rzeczywistości kora przedczołowa jest ostatnim regionem mózgu, który w pełni dojrzewa. Nie kończy procesu dojrzewania do około 25 roku życia. Przerzedzanie jest ważną częścią tego procesu.
Janna Cousijn jest psychologiem na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie w Holandii. Porównuje mózg małego dziecka do bardzo gęstego lasu. „Kiedy dorastamy, często decydujemy się podążać podobnymi ścieżkami w tym lesie” – mówi. Oznacza to, że zaczynają się pojawiać niektóre często przemierzane ścieżki — połączenia między komórkami mózgowymi.
Uprzywilejowane ścieżki stają się lepiej ustalone wraz z wiekiem. Pozwala to na szybsze przekazywanie sygnałów mózgowych. Rzadkie lub nigdy nie używane ścieżki znikają. Przerzedzenie kory przedczołowej jest częścią tego „przycinania”.
Aktywna substancja chemiczna zawarta w konopiach nazywa się THC. Przyspiesza przerzedzenie szczurzej wersji kory przedczołowej. THC wiąże się ze stacjami dokującymi w komórkach mózgowych. Te stacje dokujące nazywane są receptorami CB1. To CB jest skrótem od kannabinoidu, co oznacza, że receptory te są idealnie skonstruowane, aby reagować na związki konopi znane jako kannabinoidy. Należą do nich THC.
Szczury, którym podano THC w okresie dojrzewania, tracą niektóre połączenia mózgowe, które w przeciwnym razie pozostałyby w dorosłości. Może to zmienić zachowanie i pamięć gryzoni. Ile zależy od ilości THC i wieku zwierzęcia.
Naukowcy nie mogą zbadać bezpośredniego związku między THC a przerzedzeniem kory przedczołowej u ludzi. Ale koledzy Albaugha znaleźli średnio więcej receptorów CB1 w korze przedczołowej 21 dorosłych mężczyzn niż w innych regionach mózgu. (Metoda obrazowania wykorzystuje materiał radioaktywny, więc nie można tego etycznie potwierdzić u nastolatków.)
Warto zauważyć, że bogata w CB1 część w mózgach dorosłych pokrywa się z obszarem, który szybciej przerzedza się u nastolatków używających konopi indyjskich. Nakładanie się nie dowodzi, że marihuana powoduje zmianę. Dodaje jednak dowodów, że może.
Okno podatności
Konopie indyjskie mają dla niektórych korzyści medyczne. Dorośli mogą legalnie używać ich w niektórych stanach i krajach USA. Ale to, mówi Albaugh, nie oznacza, że marihuana jest nieszkodliwa dla młodych użytkowników. „Obszary mózgu, które zmieniają się najbardziej w okresie dojrzewania, mogą być szczególnie podatne na ekspozycję na konopie” – mówi.
Aby dowiedzieć się, czy przerzedzenie utrzymuje się w wieku dorosłym, analizuje teraz skany mózgu tych samych ludzi w wieku 23 lat. Przetestuje również, czy zmiany w mózgu, które zarejestrowała jego grupa, mają związek z niepożądanymi wynikami w dorosłym. Może to obejmować niższe wskaźniki ukończenia szkoły, opóźnione ukończenie lub więcej zaburzeń zdrowia psychicznego.
„Ważne jest, aby wiedzieć, czy używanie marihuany przez nastolatków może zmienić sposób, w jaki funkcjonujesz jako osoba dorosła”, mówi Ferland. Dopóki nie będzie wiadomo więcej, wielu badaczy zaleca odłożenie jakiegokolwiek używania konopi do dorosłości. Sugerują również ograniczenie jego częstotliwości i stosowanie wyłącznie produktów o niskiej sile działania.
Ostatnia uwaga: alkohol jest w wielu krajach najczęstszym narkotykiem wieku dojrzewania. A naukowcy odkryli, że alkohol i papierosy często wyrządzają więcej szkód w mózgu niż konopie indyjskie. (Użyta ilość ma duże znaczenie dla wszystkich trzech.) Ale nawet mniejsze zmiany w mózgu od regularnego stosowania mogą prowadzić do uzależnienia. „A rozwój jakiegokolwiek uzależnienia jest szkodliwy dla ciebie i innych” – mówi Cousijn. Dodaje Ferland: „Rozpoczęcie używania narkotyków jako nastolatek znacznie zwiększa ryzyko uzależnienia w późniejszym życiu”.