Ocieplający klimat powoduje, że zwierzęta „zmieniają kształt”

Zmiana klimatu to nie tylko problem ludzki; zwierzęta również muszą się do tego przystosować. Niektóre „ciepłokrwiste” zwierzęta zmieniają kształt i mają większe dzioby, nogi i uszy, aby lepiej regulować temperaturę ciała, gdy planeta staje się gorętsza. Badaczka ptaków Sara Ryding z Deakin University w Australii opisuje te zmiany w przeglądzie opublikowanym 7 września w czasopiśmie Trends in Ecology and Evolution.

„Przez większość czasu, gdy zmiany klimatyczne są omawiane w mediach głównego nurtu, ludzie pytają „czy ludzie mogą to przezwyciężyć?” lub „jaka technologia może to rozwiązać?”. Najwyższy czas, abyśmy zrozumieli, że zwierzęta również muszą dostosować się do tych zmian , ale dzieje się to w znacznie krótszej skali czasowej niż miałoby to miejsce przez większość czasu ewolucyjnego” – mówi Ryding. „Zmiana klimatu, którą stworzyliśmy, wywiera na nich ogromną presję i podczas gdy niektóre gatunki się dostosują, inne nie”.

Ryding zauważa, że ​​zmiana klimatu jest złożonym i wieloaspektowym zjawiskiem, które zachodzi stopniowo, więc trudno jest wskazać tylko jedną przyczynę zmiany kształtu. Jednak zmiany te zachodzą w szerokich regionach geograficznych i wśród różnorodnych gatunków, więc poza zmianą klimatu niewiele ma ze sobą wspólnego.

Silną zmianę kształtu odnotowano szczególnie u ptaków. Kilka gatunków papug australijskich wykazało średnio 4%-10% wzrost wielkości dzioba od 1871 roku, co jest dodatnio skorelowane z letnią temperaturą każdego roku. Północnoamerykańskie junki o ciemnych oczach, rodzaj małego ptaka śpiewającego, miały związek między zwiększonym rozmiarem dzioba a krótkotrwałymi ekstremalnymi temperaturami w zimnych środowiskach. Odnotowano również zmiany w gatunkach ssaków. Naukowcy odnotowali wzrost długości ogona u myszy leśnych oraz wzrost ogona i długości nóg u zamaskowanych ryjówek.

„Wzrost wielkości wyrostków, który do tej pory obserwujemy, jest dość niewielki – mniej niż 10% – więc zmiany raczej nie będą od razu zauważalne” – mówi Ryding. „Przewiduje się jednak, że wystające przydatki, takie jak uszy, wzrosną – więc możemy skończyć z Dumbo na żywo w nie tak odległej przyszłości”.

Następnie Ryding zamierza z pierwszej ręki zbadać zmienność kształtu u australijskich ptaków, skanując w 3D okazy ptaków muzealnych z ostatnich 100 lat. Dzięki temu jej zespół będzie mógł lepiej zrozumieć, które ptaki zmieniają rozmiar wyrostków z powodu zmiany klimatu i dlaczego.

„Zmiana kształtu nie oznacza, że ​​zwierzęta radzą sobie ze zmianami klimatu i że wszystko jest w porządku” – mówi Ryding. „To po prostu oznacza, że ​​ewoluują, aby to przetrwać – ale nie jesteśmy pewni, jakie są inne ekologiczne konsekwencje tych zmian. lub rzeczywiście, że wszystkie gatunki są zdolne do zmiany i przetrwania”.

Share