Dowiedzmy się trochę o ciemnej materii

Ta tajemnicza, niewidzialna rzecz stanowi większość materii we wszechświecie.

Gdyby fizycy mieli listę „najbardziej poszukiwanych”, cząstki ciemnej materii byłyby na samym szczycie.

Ciemna materia to niewidzialny materiał, który czai się w kosmosie. W rzeczywistości stanowi około 85 procent materii we wszechświecie. W przeciwieństwie do zwykłej materii w tobie, w twoim komputerze, planetach i wszystkich gwiazd na niebie, ciemna materia nie wytwarza ani nie odbija żadnego światła. Przez dziesięciolecia fizycy próbowali zidentyfikować cząsteczki, z których składa się ta tajemnicza substancja. Ale do tej pory wszystkie wyszukiwania były puste.

Zrozumienie światła i innych form energii w ruchu.
Poczekaj, możesz powiedzieć. Jeśli ciemna materia jest niewidoczna, skąd w ogóle wiemy, że istnieje? Ciemna materia jest wykrywalna dzięki przyciąganiu grawitacyjnemu, jakie wywiera na widoczne obiekty. Jest to podobne do sposobu, w jaki można stwierdzić, że na zewnątrz jest wietrznie, nie będąc w stanie zobaczyć wiatru. Wiesz, że wieje wiatr, bo widzisz, jak szeleści liście na drzewach.

Pierwsze wskazówki, że ciemna materia istnieje, pojawiły się w latach 30. XX wieku. Astronom Fritz Zwicky spojrzał na odległy rój galaktyk i znalazł coś dziwnego. Galaktyki poruszały się szybko. W rzeczywistości poruszały się tak szybko, że gromada galaktyk powinna się rozlecieć. Musiała więc istnieć jakaś niewidoczna materia kryjąca się między galaktykami, utrzymująca gromadę razem z jej grawitacją.

W latach 70. astronom Vera Rubin odkryła, że ​​gwiazdy krążą wokół galaktyk spiralnych znacznie szybciej niż oczekiwano. Przy tak dużych prędkościach gwiazdy te powinny się rozpaść. Aby uniknąć rozdrobnienia, galaktyki muszą być utrzymywane razem przez grawitację ciemnej materii.

Większość naukowców jest teraz przekonana, że ​​ciemna materia istnieje. Ale nadal nie mają pojęcia, co to jest. Zaproponowano wiele różnych typów cząstek, aby wyjaśnić ciemną materię. Jednak eksperymenty mające na celu poszukiwanie tych cząstek jak dotąd wykluczyły tylko kandydatów. W rezultacie niektórzy fizycy mają inny pomysł. Może ciemna materia w ogóle nie istnieje. Może w bardzo dużych skalach grawitacja po prostu zachowuje się w dziwny sposób, którego jeszcze nie rozumiemy.

Share