Nowo odkryte boa ma duże oczy i kwadratowy nos

Wąż jest pierwszym gatunkiem boa odkrytym na Dominikanie od ponad stu lat.

Wąż z szeroko otwartymi oczami skłonił naukowców do podwójnego spojrzenia. Hispaniolan vineboa, z dużymi wystającymi oczami i kwadratowym pyskiem, jest pierwszym gatunkiem boa odkrytym na Dominikanie od ponad wieku.

Przyrodnik Miguel Landestoy z Universidad Autónoma de Santo Domingo na Dominikanie wraz z kolegami odkryli węża, Chilabothrus ampelophis, pełzającego w paśmie górzystego suchego lasu w pobliżu południowo-zachodniej granicy kraju z Haiti na wyspie Hispaniola. Ostatni raz naukowcy opisali nowy gatunek boa na wyspie w 1888 roku.

„Fakt, że zwierzę mogło pozostać niewykryte przez tak długi czas na tej wyspie, na której mieszka wielu ludzi, jest dość niezwykły” – mówi R. Graham Reynolds, herpetolog z University of North Carolina Asheville.

Co więcej, hiszpańskie vineboa może być jednym z najmniejszych boa na świecie, Reynolds, Landestoy i kolega Robert Henderson z Milwaukee Public Museum raport 17 sierpnia w Breviora. Dorosłe gatunki boa zazwyczaj osiągają 2 metry lub więcej długości. Najdłuższa hiszpańska winorośl, jaką znalazł zespół, dorosła samica, mierzy mniej niż 1 metr. Najniższy, prawdopodobnie młodociany samiec, ma niespełna pół metra długości.

W porównaniu z trzema innymi gatunkami boa znalezionymi na wyspie, mały rozmiar, duże oczy i ciemne, zygzakowate łuski hiszpańskiego vineboa dały wskazówkę naukowcom, że zauważyli coś nowego. Analizy genetyczne i dokładne inspekcje pięciu różnych węży plus jedna zrzucona skóra potwierdziły przeczucie zespołu, że hiszpańska winorośl jest gatunkiem nowym dla nauki.

Ale gatunek może już mieć kłopoty. Wszystkie węże, które znalazł zespół, znajdowały się w odległości jednego kilometra od siebie. To „trochę niepokojące w tym sensie, że mogą być ograniczone do bardzo małego obszaru” – mówi Reynolds. Działalność rolnicza, taka jak spalanie węgla drzewnego, zagraża siedlisku gatunku. Kolejnymi krokami zespołu będzie ustalenie prawdziwego zasięgu boa i tego, jak duże mogą być osobniki.

Share