Jak implanty mózgowe zmieniają wyimaginowane pismo ręczne w tekst na ekranie?

Dzięki technologii zmieniającej wyobrażone słowa w tekst osoba sparaliżowana od szyi w dół była w stanie skomunikować się ze światem.

Poprzez umieszczenie elektrod w mózgu sparaliżowanego mężczyzny udało się zamienić jego wyimaginowane pismo w słowa wyświetlające się na ekranie. Przenoszenie tekstu z mózgu na ekran może ostatecznie pomóc rozwijać sposoby pomocy osobom niepełnosprawnym, mającym na przykład paraliż, aby były one wstanie porozumiewać się za pomocą samych myśli.

Badaniu został poddany 65-letniemu mężczyzna, któremu wszczepiono dwie siatki małych elektrod na powierzchnię mózgu. Elektrody odczytywały aktywność elektryczną w części mózgu, która odpowiada za kontrolę ruchów dłoni i palców. Chociaż mężczyzna był sparaliżowany od szyi w dół, wyobrażał sobie, że pisze litery swoją ręką. Następnie za pomocą algorytmu naukowcy ustalili wzorce neuronowe, które pasowały do ​​każdej wyobrażonej litery, i przekształcili te wzorce w tekst na ekranie.

Krishna Shenoy, badacz z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa na Uniwersytecie Stanforda i jego współpracownicy donoszą 12 maja, że na podstawie samej aktywności mózgu uczestnik wytworzył 90 znaków, czyli około 15 słów na minutę. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi średni współczynnik pisania na smartfonach przez osoby w wieku uczestnika.

System zmiany myśli na tekst działa nawet w przypadku długoletnich urazów. „Wielkim zaskoczeniem jest to, że nawet lata po urazie rdzenia kręgowego, w którym nie można było używać rąk ani palców, nadal możemy monitorować elektryczną aktywność mózgu. Nadal jest bardzo aktywny ”- mówi Shenoy.

Komunikacja oparta na myślach jest wciąż na wczesnym etapie. Potrzebne są badania z udziałem większej liczby ochotników, ale „nie ma wątpliwości, że to zadziała u innych osób” – mówi Shenoy. Naukowcy planują przetestować system z osobą, która utraciła zarówno zdolność poruszania się, jak i mówienia.

Share