Jedzenie czystego kakao poprawia ostrość widzenia w świetle dziennym

Duet naukowców z Hiszpanii zbadał wpływ związków występujących w kakao i czerwonych jagodach na funkcje siatkówki zdrowych oczu.

Kakao i czerwone jagody są dobrym źródłem polifenoli w diecie człowieka. Czerwone jagody charakteryzują się obecnością antocyjanów, grupy czerwono-fioletowo-niebieskich flawonoidów związanych z ochroną śródbłonka i stanem zapalnym.

Kakao jest bogate we flawan-3-ole, ale zawiera również inne polifenole, takie jak kwasy fenolowe i flawonole. Dodatkowo kakao jest dobrym źródłem teobrominy, która w przeciwieństwie do kofeiny ma słabsze działanie psychoaktywne, ale może obniżać ciśnienie krwi, podczas gdy kofeina zwiększa je w zależności od osoby.

„Siatkówka jest wysoce unaczynioną tkanką o wysokim zapotrzebowaniu metabolicznym i tlenowym odpowiedzialną za widzenie człowieka” – powiedział dr María Cinta Puell z Universidad Complutense de Madrid i dr Sonia de Pascual-Teresa z ICTAN-CSIC. „Biorąc pod uwagę, że wykazano, że polifenolowe flawanole i antocyjany są korzystne dla funkcji śródbłonka i przepływu krwi w mózgu, zaprojektowano ostrą randomizowaną i kontrolowaną próbę krzyżową z dwoma różnymi źródłami polifenoli, antocyjanów z czerwonych jagód i flawanoli z kakao, aby lepiej zrozumieć wpływ polifenoli na ostrość wzroku i adaptację do ciemności za pośrednictwem stożka”.

W badaniu wzięło udział 17 kobiet i 20 mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat. Uczestnicy odwiedzili laboratorium w trzech różnych wizytach podczas których spożywali napój z kakao, napój z czerwonymi jagodami oraz kontrolny (mleko). Przed każdą wizytą uczestnicy byli proszeni o powstrzymanie się od jedzenia lub picia jakichkolwiek pokarmów lub napojów bogatych w polifenole lub kofeinę przez poprzednie 24 godziny.

Dzienna ilość kakao (2,5 g) i proszku z czerwonych jagód (10 g) została zhomogenizowana tak, aby wynosiła 175 mg polifenoli ogółem w dwóch ramionach badania i zero w diecie kontrolnej. Całkowita zawartość flawanolu w kakao wynosiła 1,5 mg/g, a całkowita zawartość antocyjanów w proszku z czerwonych jagód wynosiła 3,2 mg/g.

„Aby zmierzyć ostrość wzroku, tablice z literami umieszczono w odległości 4 m od osobników w różnych warunkach oświetleniowych, wysokim (fotopowym) i niskim (mezopowym)” – powiedzieli naukowcy.

„Adaptacja do ciemności wykorzystywała metodę psychofizyczną mierzącą dynamikę odzyskiwania wrażliwości po wybieleniu fotopigmentów siatkówki”.

Głównym odkryciem było to, że fotopowa ostrość wzroku znacznie się poprawiła po spożyciu kakao, ale wykazała tendencję do poprawy tylko w przypadku czerwonych jagód. Poprawę fotopowej ostrości wzroku można przypisać flawanolom i teobrominie. Żadna z dwóch diet polifenolowych nie miała wpływu na mezopową ostrość wzroku i adaptację do ciemności.

„Musimy przeprowadzić dalsze badania jako dowód koncepcji, aby potwierdzić, że efekt jest rzeczywisty i że wyniki można zastosować do projektowania produktów, które mogą pomóc w poprawie ostrości wzroku i uwagi w określonych populacjach” powiedziała Teresa.

Share