Latarnie uliczne, zwłaszcza super jasne diody LED, mogą szkodzić populacjom owadów

Ćmy gromadzą się na ulicznych latarniach, oczarowane ich świetlistym blaskiem. Ale kąpanie się w blasku przez całą noc wydaje się mieć konsekwencje dla ugruntowanych form tych lotników. Oświetlone odcinki angielskich dróg mieściły do ​​52 procent mniej gąsienic ćmy niż sąsiednie ciemne plamy, donoszą naukowcy z 25 sierpnia w Science Advances. Naukowcy twierdzą, że latarnie uliczne mogą przyczyniać się do zmniejszania się populacji owadów na obszarach rozwiniętych.

Sztuczne światło generalnie nie jest dobre dla nocnych owadów. Ostatnie prace wskazują, że blask może sprawić problemy z kojarzeniem lub zakłócić zapylanie. Ale to, czy nocne światła przyczyniają się do spadku liczby ludności, jest słabo zbadane, mówi Douglas Boyes, entomolog z brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii w Wallingford w Anglii.

Chłopcy i koledzy porównali 27 odcinków drogi, które wyglądały identycznie, z wyjątkiem tego, że niektóre fragmenty były oświetlone w nocy, a inne pozostawały ciemne. Zamiast patrzeć na dorosłe ćmy, które mogą przelecieć kilometry w ciągu swojego życia, naukowcy policzyli gąsienice, które przemierzają zaledwie metry. W nocy zespół zrzucił dziesiątki gatunków z przydrożnych żywopłotów lub zmiótł larwy z traw, łapiąc prawie 2500 gąsienic.

Żywopłoty oświetlone jasnymi diodami LED zawierały o 52% mniej gąsienic niż ciemne sekcje, podczas gdy obszary pod ciemniejszymi lampami sodowymi mieściły o 41% mniej. Na trawiastych odcinkach światła LED zmniejszyły populację o 33 procent, podczas gdy lampy sodowe miały niewielki wpływ. Lampy LED emitują szersze spektrum światła niż inne lampy, co może tłumaczyć ich zwiększony wpływ. Gąsienice były grubsze w oświetlonych częściach, co prawdopodobnie wskazuje na nieprawidłowy rozwój, mówi Boyes, ale jak dokładnie światło LED szkodzi gąsienicom, pozostaje niejasne.

Populacja ćmy w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o jedną trzecią w ciągu 50 lat, ale ponieważ mniej niż 3 procent kraju znajduje się pod silnym oświetleniem latarni ulicznych, utrata siedlisk i zmiany klimatu są bardziej prawdopodobne niż światła, mówi Boyes. Mimo to praca wskazuje na stosunkowo łatwy sposób na odpoczynek dla niektórych owadów, mówi. Po prostu przygaś światła lub umieść filtry na diodach LED, które zawężą widmo światła, które padają.

Share