Żółw olbrzymi został przyłapany na podejściu, zabiciu i zjedzeniu małego ptaszka

Justin Gerlach pomyślał, że musi to być jakieś nieporozumienie.

Żółwie nie polują. Ci łagodni, niezdarni roślinożercy spędzają całe dnie bez pośpiechu przeżuwając zieleń, a nie podchodząc do zdobyczy. Raport jego kolegi musi być błędny.

Ale wideo było bezdyskusyjne. W letni wieczór 2020 roku samica żółwia olbrzymiego z Seszeli (Aldabrachelys gigantea) spędziła kilka minut tropiąc młodą rybitwę noddy (Anous tenuirostris), która wypadła ze swojego gniazda na wyspie Frégate na Seszelach, archipelagu wschodnioafrykańskim. Żółw z nieznośną determinacją zmusił pisklę do wycofania się w dół kłody, niczym pirat chodzący po desce, aż ptak nie miał dokąd pójść.

Na wyspie Frégate na Seszelach, archipelagu u wybrzeży Afryki Wschodniej, naukowcy udokumentowali pierwszy przypadek żółwia — zwykle surowego roślinożercy — polującego, zabijającego i zjadającego zdobycz. Żółw olbrzymi przez kilka minut podchodził do młodej rybitwy, która wypadła z gniazda, po czym ugryzł głowę i zabił ptaka.

Kilka powolnych, przemyślanych skoków później pysk żółwia chwycił ptaka, miażdżąc mu głowę. W końcu połknął swoją nagrodę w całości. To pierwszy udokumentowany przypadek polowania żółwia, donoszą naukowcy 23 sierpnia w Current Biology.

„To było zupełnie nieoczekiwane”, mówi Gerlach, biolog z University of Cambridge. Oglądanie filmu było „niesamowite i nieco przerażające”. Materiał filmowy został nagrany przez współautorkę Annę Zorę, kierownika ds. ochrony i zrównoważonego rozwoju Frégate Island Sanctuary, rezerwatu przyrody na wyspie.

Wielu roślinożerców oportunistycznie zjada padlinę na białko, mówi Gerlach. Anegdoty o żółwiach jedzących małe ptaki, które gady czasami miażdżyły, pojawiają się na powierzchni, „nie jest jednak jasne, czy są to zamierzone działania, czy po prostu nadepnęły na coś” – mówi. Większość ofiar może prześcignąć żółwie, co sprawia, że ​​polowanie jest bezcelowe. Ale ta uziemiona rybitwa okazała się łatwym wyborem.

Jak mówi Gerlach, ptak był zbyt młody, by latać, ale mógł z łatwością uciec na piechotę. „Ale ponieważ jest to ptak gniazdujący na drzewach, ziemia jest niebezpiecznym miejscem”. Pisklę pewnie uczepiło się tego, co wiedziało, gdy znalazło się już w kłodzie, mówi.

Gerlach podejrzewa, że ​​żółw już wcześniej polował, gdyż jego celowe ruchy zdradzają wcześniejsze doświadczenia. Planuje zbadać, czy takie zachowania łowieckie występują regularnie, ale nawet ten jeden film zmienił jego pogląd na te gady.

„Ludzie nie myślą, że żółwie mają bardzo interesujące zachowania” – mówi. „To pokazuje, że jest w nich o wiele więcej”.

Share