Naukowcy mogli rozwikłać tajemnicę DNA da Vinci

Naukowcy twierdzą, że mogą być bliżej odkrycia genetycznej podstawy talentu artysty.

Leonardo da Vinci — wielki renesansowy artysta, wynalazca i anatom — ma 14 żyjących męskich krewnych, ujawnia nowa analiza jego drzewa genealogicznego. Nowe drzewo genealogiczne może pewnego dnia pomóc naukowcom ustalić, czy kości pochowane we francuskiej kaplicy należą do włoskiego geniusza.

Historycy Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato spędzili ponad dekadę śledząc genealogię słynnego twórcy „Mona Lisy”. Ich mapa rozciąga się na 690 lat, 21 pokoleń i pięć gałęzi rodziny i będzie niezbędna, aby pomóc antropologom w sekwencjonowaniu DNA da Vinci poprzez sekwencjonowanie DNA jego potomków, twierdzą naukowcy.

Poza ustaleniem tożsamości jego ewentualnych szczątków, zsekwencjonowanie DNA artysty może również dać naukowcom lepsze zrozumienie „jego niezwykłych talentów – w szczególności jego ostrości wzroku, dzięki skojarzeniom genetycznym” – twierdzą przedstawiciele Leonardo Da Vinci DNA Project, inicjatywy, która ma na celu wykorzystanie informacji genetycznej do tworzenia obrazów 3D da Vinci w procesie zwanym fenotypowaniem DNA.

Da Vinci był malarzem, architektem, wynalazcą, anatomem, inżynierem i naukowcem. Głównie samouk, wypełniał dziesiątki sekretnych zeszytów fantazyjnymi wynalazkami i obserwacjami anatomicznymi. Aby towarzyszyć słynnym szkicom, takim jak „Człowiek Wirtruwiański”, da Vinci pisał wiadomości zakodowane we własnym stenogramie, odwzorowywane od tyłu do przodu, aby ukryć swoje badania przed wścibskimi oczami. Oprócz szczegółowych rysunków anatomii człowieka, zaczerpniętych z obserwacji zwłok poddanych sekcji, w jego zeszytach znajdują się projekty rowerów, helikopterów, czołgów i samolotów.

W nowym badaniu Vezzosi i Sabato wykorzystali dokumenty historyczne z archiwów wraz z bezpośrednimi relacjami ocalałych potomków, aby prześledzić pięć gałęzi drzewa genealogicznego da Vinci. Według historyków Leonardo należał do szóstego pokolenia da Vinci.

Badanie historii rodziny da Vinci jest trudne, ponieważ tylko jednego z jego rodziców można odpowiednio prześledzić. Urodzony nieślubnie w toskańskim mieście Anchiano, Leonardo da Vinci był synem florenckiego prawnika Ser Piero da Vinci i wieśniaczki o imieniu Caterina. Badania przeprowadzone przez Martina Kempa, historyka sztuki z Uniwersytetu Oksfordzkiego, sugerują, że Caterina była 15-letnią sierotą w czasie narodzin da Vinci. W wieku 5 lat młody da Vinci został zabrany do swojej rodzinnej posiadłości w mieście Vinci (od którego jego rodzina wzięła swoje nazwisko), aby zamieszkać z dziadkami.

Kiedy da Vinci zmarł 2 maja 1519 r., w wieku 67 lat, nie miał znanych dzieci, a jego szczątki zaginęły, co oznacza, że ​​nie było wiarygodnego DNA do analizy. W rezultacie część jego przodków została owiana tajemnicą.

Oryginalny pochówek Leonarda został zarejestrowany w kaplicy Saint-Florentin w Chateau d’Amboise, dworku we francuskiej Dolinie Loary. Kaplica została zrujnowana po rewolucji francuskiej, a później rozebrana. Współczesne relacje twierdzą, że pełny szkielet został ekshumowany z miejsca i przeniesiony do pobliskiej kaplicy Saint-Hubert, ale to, czy w rzeczywistości są to kości Leonarda, pozostaje tajemnicą.

Nowe drzewo genealogiczne, które zaczyna się w 1331 roku od patriarchy rodziny Michele, ujawniło 14 żyjących krewnych o różnych zawodach, w tym pracowników biurowych, cukiernika, kowala, tapicera, sprzedawcę porcelany i artystę.

Naukowcy ustalą, czy ludzkie szczątki z kaplicy w Dolinie Loary należą do da Vinci, porównując chromosom Y w tych kościach z chromosomem Y należącym do męskich krewnych da Vinci. Według naukowców chromosom Y jest przekazywany z ojca na syna i pozostaje praktycznie niezmieniony przez aż 25 pokoleń.

Ponadto znalezienie fragmentów kodu genetycznego da Vinci może pomóc historykom sztuki zweryfikować autentyczność dzieł sztuki, notatek i wpisów do dzienników rzekomo stworzonych przez włoskiego człowieka renesansu poprzez porównanie jego odkrytego DNA ze śladami DNA znalezionymi na kawałkach.

Share