Zakażenie koronawirusem może kosić włoskowate rzęski, które pokrywają nasze drogi oddechowe, niszcząc kluczową barierę uniemożliwiającą zagnieżdżenie się wirusa głęboko w płucach.
Zwykle te rzęski poruszają się w zsynchronizowanych falach, aby wypchnąć śluz z dróg oddechowych do gardła. Aby chronić płuca, przedmioty, które nie należą – w tym najeźdźcy wirusowi, tacy jak koronawirus – utkną w śluzie, który jest następnie połykany.
Ale koronawirus niszczy ten system. Kiedy infekuje komórki układu oddechowego, wirus wydaje się oczyszczać drogi rzęskowe, a bez struktur przypominających włosy komórki przestają poruszać śluzem, donoszą naukowcy.
Ten brak rzęsek może pomóc wirusowi w inwazji na płuca i wywołaniu ciężkiego przebiegu COVID-19, mówi Lisa Chakrabarti, immunolog wirusowy z Instytutu Pasteura w Paryżu. Zrozumienie, w jaki sposób koronawirus atakuje różne części ciała, może pomóc naukowcom znaleźć sposoby na jego zablokowanie.
Chakrabarti i współpracownicy zainfekowali koronawirusem wyhodowane w laboratorium komórki ludzkie, które naśladują wyściółkę dróg oddechowych. Obrazy przedstawiały krótkie, przysadziste rzęski na powierzchni zainfekowanych komórek, a nie długie wypustki znajdujące się na zdrowych komórkach. Kiedy zespół umieścił mikroskopijne kulki na powierzchni zainfekowanych komórek, aby zmierzyć ruch śluzu, kulki te w dużej mierze pozostały nieruchome – znak, że komórki nie przenoszą śluzu przez drogi oddechowe i do gardła, aby został połknięty.
Inne wirusy i bakterie mogą również uszkodzić zdolność organizmu do wykorzystywania śluzu do chwytania i usuwania obcych najeźdźców, mówi Chakrabarti. Niektóre patogeny, takie jak koronawirus, po prostu uszkadzają rzęski, pozostawiając nienaruszone komórki, z których wystają. Inne patogeny — takie jak grypa — mogą zabijać komórki rzęskowe. Wirus syncytialny układu oddechowego, który zwykle powoduje przeziębienie, może mieć jedno i drugie: U dorosłych niszczy rzęski; u dzieci może zabijać komórki, co może być śmiertelne.