Wysokie spożycie mleka nie jest związane z podwyższonym poziomem cholesterolu

W nowej metaanalizie poprzednich badań zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii odkrył, że ludzie, którzy regularnie pili duże ilości mleka, mieli niższy poziom zarówno dobrego, jak i złego cholesterolu, chociaż ich wskaźnik masy ciała (BMI ) był wyższy niż u osób niepijących mleka; odkryli również, że ci, którzy regularnie spożywali mleko, mieli o 14% mniejsze ryzyko choroby wieńcowej.

„Otyłość, nadciśnienie, dyslipidemie i hiperglikemia w dużym stopniu przyczyniają się do chorób sercowo-metabolicznych, które są głównymi przyczynami zachorowalności i umieralności na całym świecie” – powiedział profesor Vimal Karani, naukowiec z University of Reading i UCL Institute of Child Health.

Dieta jest głównym wyznacznikiem chorób sercowo-metabolicznych, a kilka badań wykazało związek między spożyciem nabiału i mleka a sercowo-metabolicznymi czynnikami ryzyka. Produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu mogą prowadzić do niekorzystnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy, zwiększenie spożycia tłuszczów nasyconych i cholesterolu, które, jak wykazano, zwiększają stężenie cholesterolu we krwi, co powoduje podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto mleko jest głównym źródłem wapnia i czynnikiem ryzyka zwapnienia tętnic.

Pomimo tych potencjalnych działań niepożądanych, w metaanalizie danych z dziewięciu badań zauważono zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w przypadku spożycia mleka i niskotłuszczowych produktów mlecznych.

Naukowcy przyjęli genetyczne podejście do spożycia mleka, obserwując zmienność genu laktazy (LCT) związanego z trawieniem cukrów mleka znanych jako laktoza. Przeanalizowali dane z trzech wielkoskalowych badań populacyjnych (1958 British Birth Cohort, Health and Retirement oraz UK Biobank) z udziałem 417 236 uczestników oraz zbiorcze dane statystyczne z kilku metaanaliz dużych konsorcjów. Zidentyfikowali, że posiadanie zmienności genetycznej, w której ludzie mogą trawić laktozę, było dobrym sposobem na identyfikację osób, które spożywały większe ilości mleka.

„Stwierdziliśmy, że wśród uczestników z wariantem genetycznym, który powiązaliśmy z wyższym spożyciem mleka, mieli oni wyższe BMI, tkankę tłuszczową, ale co ważne mieli niższy poziom dobrego i złego cholesterolu” – powiedział profesor Karani. „Odkryliśmy również, że osoby z zmiennością genetyczną miały znacznie niższe ryzyko choroby wieńcowej serca”.

Wszystko to sugeruje, że zmniejszenie spożycia mleka może nie być konieczne w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Badanie z pewnością pokazuje, że spożycie mleka nie jest istotnym problemem dla ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, mimo że wśród osób pijących mleko odnotowano niewielki wzrost BMI i tkanki tłuszczowej.

„W badaniu zauważamy, że pozostaje niejasne, czy to zawartość tłuszczu w produktach mlecznych przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, czy jest to spowodowane nieznanym czynnikiem mlecznym.

Share