Rolnik odkrywa 2600-letnią kamienną płytę od egipskiego faraona

Rolnik mieszkający w pobliżu Ismailii w Egipcie odkrył 2600-letnią stelę wzniesioną przez faraona Apriesa, który rządził od około 589 p.n.e. do 570 p.n.e., donosi egipskie ministerstwo starożytności.

Rolnik znalazł tę starożytną płytę z piaskowca, przygotowując swoją ziemię pod uprawę, około 100 kilometrów na północny wschód od Kairu; następnie skontaktował się z Policją Turystyki i Starożytności w sprawie odkrycia, podało oświadczenie ministerstwa. Stela ma długość 230 centymetrów, szerokość 103 cm i grubość 45 cm.

Na szczycie steli znajduje się rzeźba uskrzydlonego dysku słonecznego (dysk, który czasami był kojarzony z bogiem słońca Ra) z kartuszem faraona Apriesa, a pod nim 15 linijek hieroglifów. Apries, znany również jako Wahibre Haaibre, panował podczas 26. dynastii Egiptu (688 p.n.e. do -525 p.n.e.), kiedy Egipt był niepodległy, a jego stolica często znajdowała się w Sais w północnym Egipcie.

Trwają prace nad przetłumaczeniem steli. Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, powiedział, że stela wydaje się być związana z kampanią wojskową, którą Apries przeprowadził na wschód od Egiptu.

Starożytny grecki historyk Herodot (żyjący ok. 484-425 p.n.e.) twierdził, że Apries stoczył przegraną wojnę z Fenicjanami, w której zginęło wielu egipskich żołnierzy i wywołał wojnę domową w Egipcie, która ostatecznie doprowadziła do zabicia Apriesa i zastąpienia go jako faraona przez człowiek o imieniu Amazis. Nie wiadomo, czy ta stela rzuci nowe światło na te wydarzenia.

Share