Czy płynu do płukania ust może pomóc w zabijaniu koronawirusa i spowalnianiu rozprzestrzeniania się COVID-19?

Naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill Adams School of Dentistry rozpoczęli badanie kliniczne, aby sprawdzić, czy płyn do płukania jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że płyn do płukania ust może szybko zabijać koronawirusy, ale nie ma dowodów na to, że płyn do płukania ust może zapobiec zakażaniu ludzi przez wirusa. Adams School of Dentistry bada, jak dobrze działa płyn, aby zmniejszyć ilość koronawirusa w jamie ustnej osób z COVID-19 i czy może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na inne osoby.

Celem ich badań jest znalezienie sposobu na zmniejszenie ryzyka transmisji koronawirusa w sytuacjach, w których maskowanie i przebywanie w odległości większej niż 2 metry może nie być opcją, na przykład podczas zabiegów stomatologicznych.

„Chociaż jesteśmy podekscytowani najlepszymi danymi laboratoryjnymi, prawdziwym testem jest to, czy te płyny do płukania jamy ustnej mają wpływ na ślinę w jamie ustnej pacjentów i czy płukanie jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko przeniesienia SARS-CoV2 poprzez kropelki doustne” – powiedziała główna badaczka Laura Jacox, ortodonta i naukowiec zajmująca się naukami o zdrowiu jamy ustnej, która jest dyrektorem Programu Badań Ortodontycznych w Adams School of Dentistry.

W szczególności naukowcy planują zmierzyć, ile wirusa znajduje się w ślinie przed i po użyciu płynu do płukania jamy ustnej, zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Dorośli, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na COVID-19 w ciągu ostatnich siedmiu dni, mogą wziąć udział w badaniu klinicznym.

Ponieważ usta nieustannie wytwarzają ślinę, próbki będą pobierane i testowane co 15 minut przez maksymalnie godzinę, aby śledzić, jak długo trwa zmniejszenie ilości wirusa i zakaźności.

Korzyści mogą wykraczać poza opiekę zdrowotną.
W badaniu klinicznym zostaną przetestowane dostępne na rynku płyny do płukania ust, które zawierają typowe składniki antyseptyczne, takie jak chlorek cetylopirydyniowy lub etanol.

„Badanie pozwoli nam określić, który aktywny składnik płynu do płukania jamy ustnej jest najbardziej obiecujący” – powiedział Jacox. „Idealnie jest to składnik, który jest już zatwierdzony przez FDA, dzięki czemu może natychmiast wejść do użytku”.

Jeśli okaże się skuteczny, płyn do płukania jamy ustnej może być narzędziem do kontrolowania rozprzestrzeniania się COVID-19 w jednym z głównych punktów wnikania i przenoszenia koronawirusa do organizmu. Wstępne wyniki badania przeprowadzonego przez Adams School of Dentistry i National Institutes of Health wykazały, że gruczoły ślinowe, język i migdałki są szczególnie podatne na zakażenie koronawirusem.

COVID-19 często rozprzestrzenia się podczas bliskiego kontaktu, gdy zarażona osoba kaszle, śpiewa, rozmawia lub kicha.

„Używanie płynu do płukania jamy ustnej jest łatwą do wdrożenia interwencją, która jest mało ryzykowna, niedroga i może przynieść wysokie korzyści” – powiedziała Jennifer Webster-Cyriaque, profesor w Adams School of Dentistry oraz Department of Microbiology and Immunology w UNC School medycyny. „Potencjalna korzyść może wykraczać daleko poza opiekę dentystyczną, do placówek edukacyjnych i miejsc kultu oraz pomóc pracownikom, gdy bliski kontakt jest nieunikniony”.

Wyniki badania spodziewane są jeszcze w tym roku.

Share