Królewski niebieski kolor Lapis lazuli był kiedyś uważany za boski

Ten cenny materiał był używany do ozdabiania wielkich dzieł sztuki, od trumien faraonów po Kaplicę Sykstyńską, a także jest znany ze swojego związku z „kosmiczną mądrością” i zastosowaniem w feng shui. W rzeczywistości był kiedyś cenniejszy niż złoto. Mowa oczywiście o błękitnym lapis lazuli, który można znaleźć na trumnie króla Tut i innych przedmiotach pogrzebowych. W postaci pokruszonej stał się najbardziej niebieskim błękitem w palecie artystów – ultramaryną – tak drogą, że sam Michał Anioł nie mógł sobie na nią pozwolić.

I chociaż dziś przywiązuje się większą wagę diamentom i rubinom, to przez wieki właśnie błękitny lapis lazuli rządził niebem i morzami.

Czym jest Lapis lazuli?

„Lapis lazuli jest właściwie skałą, z czego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy” – mówi McKenzie Santimer, kierownik muzeum Gemological Institute of America (GIA) i projektant eksponatów. Jego tożsamość jako skała oznacza, że jest to agregat trzech lub więcej minerałów. W przypadku Lapisu lazuli, te trzy minerały to lazuryt, kalcyt i piryt. Lazuryt jest odpowiedzialny za niebieski kolor, kalcyt za białe żyłki, a piryt za błyszczące, iskrzące drobinki.

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego skałę, czyli „lapis”, a lazuli wywodzi się od arabskiego i perskiego słowa oznaczającego miejsce, w którym kamień był wydobywany. Perskie słowo „lāzhward” stało się arabskim „(al-) lazward” i łacińskim „lazulum”. Te nazwy, związane z kamieniem, później doprowadziły do słów dla niebieskiego w językach takich jak hiszpański i włoski.

Lapis lazuli ma 5,5 stopnia w skali twardości Mohsa, czyli mniej więcej tyle samo co szkło okienne. (Diamenty są najtwardsze – 10, a talk najbardziej miękki – 1.) Oznacza to, że Lapis lazuli jest porowaty i stosunkowo miękki, ale jednocześnie wytrzymały. Jego cechy pozwalają na łatwe rzeźbienie, ale można go też łatwo zarysować.

Skąd pochodzi lapis lazuli?

Santimer wyjaśnia, że legendarną ojczyzną Lapisu lazuli jest Afganistan. Konkretnie, obszar Badakhshan jest domem dla najlepszego lapisu. Według New World Encyclopedia, egipscy faraonowie, starożytni Sumerowie i Babilończycy sprowadzali lapis lazuli z tych kopalni, które prawdopodobnie są najstarsze na świecie.

Santimer twierdzi, że historycznie – i do dziś – najbardziej ceniony lapis pochodzi właśnie z tego miejsca, jednak w przeciwieństwie do starożytnych, współcześnie popularne miejsca wydobycia to Rosja, Chiny i Chile. Amerykańskie Stowarzyszenie Handlu Kamieniami (Gem Trade Association) wymienia również Myanmar, gdzie obecnie wydobywane są złoża lapisu lazuli.

Dlaczego Lapis lazuli był ceniony przez starożytne cywilizacje?

Lapis lazuli przyciągał wzrok swoim olśniewającym kolorem, a ponadto łatwo było nadać mu odpowiedni wygląd poprzez polerowanie i rzeźbienie.

„To jeden ze starszych kamieni szlachetnych,” mówi Santimer, poprzedzający odkrycie innych, które dziś możemy uznać za bardziej cenne. Starożytne cywilizacje mogły kojarzyć niebieski z niebem i niebiosami, co nawiązuje do życia pozagrobowego. Był ceniony i handlowano nim, ponieważ jego królewski niebieski kolor był boski.

„Jeśli ten dziki, niebieski kolor pochodzi od bogów, będziesz go szukał”, mówi Santimer.

Ale oprócz tego, że Lapis lazuli był używany w maskach faraonów, skarabeuszach i koralikach, podobno sproszkowany Lapis lazuli był ulubionym cieniem do powiek Kleopatry.

W czasach wypraw krzyżowych Lapis lazuli zaczął trafiać do Europy, gdzie również był szlifowany, ale także przerabiany na farbę. Jego „rzadkość i koszt oznaczały, że na tworzenie dzieł sztuki z jego wykorzystaniem mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi mecenasi” – napisał Roderick Conway Morris w artykule z 2015 r. dla „The New York Times”.

W tym średniowiecznym okresie pigment o nazwie ultramaryna, co oznacza „za morzem”, był „cenniejszy niż złoto”, napisał Ravi Mangla w The Paris Review. Był tak wyjątkowy (i drogi), że ultramaryna była zwykle zarezerwowana dla specjalnych zamówień lub części obrazów, takich jak szaty Matki Boskiej.

Aż do XIX wieku, Lapis lazuli był jedynym źródłem do stworzenia „prawdziwie niebieskiej” ultramaryny. Jednak w latach dwudziestych XIX wieku francuski chemik Jean-Baptiste Guimet stworzył syntetyczną alternatywę.

Właściwości lecznicze Lapisu lazuli

Oprócz atrakcyjnych właściwości wizualnych, Lapis lazuli jest przez niektórych uznawany za kamień o właściwościach zdrowotnych, takich jak uśmierzanie bólu i korzystny wpływ na układ oddechowy i nerwowy. Uważa się, że zmniejsza stany zapalne, promuje uzdrawianie i pomaga zidentyfikować „karmiczne korzenie choroby”, zgodnie z Crystals and Holistic Healing. Lapis lazuli ma „energię głębokiego spokoju” i „połączenie, które pomaga wyrównać się z uniwersalną jakością prawdy i integralności.”

Chociaż GIA nie bada ani nie kwalifikuje właściwości leczniczych klejnotów i skał, Santimer dostarczył słowo przestrogi.

„Klejnot ten nie powinien być spożywany”, mówi. „Powinien być noszony zdobiony, a nie jedzony”.

W jaki sposób jest on używany dzisiaj?

Chociaż średniowieczni artyści używali Lapis lazuli do cennej farby ultramarynowej, miał on wiele dodatkowych zastosowań. Na przykład, Grecy używali go na szkatułkach, kapliczkach i rzeźbach, a Chińczycy używali go w przedmiotach takich jak plansze do gry, rękojeści sztyletów, grzebienie do włosów i amulety, mówi Santimer. Panele ścienne kościołów, masywne inkrustacje, rzeźby i mozaiki były również wykonane z Lapis lazuli.

Są to przykłady historyczne, ale są także sposoby, w jakie kamień ten jest używany do dziś – jako rzeźba, biżuteria, przedmioty sztuki i mozaiki. Wciąż można też kupić pigmenty do lapis lazuli. To nigdy nie wyszło z mody.

„Nie ma tak wielu niebieskich kamieni szlachetnych, więc ten jest zdecydowanie ceniony” – mówi Santimer. Im jest bardziej nasycony niebieski kolorem z mniejszą liczbą żyłek i pirytu, tym jest bardziej cenny. „Bardzo ceniony materiał z Afganistanu może być bardzo drogi”.

Jeśli chciałbyś zainwestować w ten cenny kamień, musisz o niego dbać jak o każdy klejnot. Chociaż lapis znajduje się w pierścionkach, koralikach i wielu stylach biżuterii, pamiętaj, że można go łatwo uszkodzić ze względu na jego miękkość. Nie noś swojej biżuterii z lapis lazuli podczas wykonywania prac domowych lub ciężkich zajęć, radzi Santimer. Chroń ją również przed rozpuszczalnikami. Jeśli musisz ją wyczyścić, ciepła woda i płyn do mycia naczyń będą w sam raz.

Share