Jak działają automatyczne drzwi?

Nie ma nic bardziej przyjaznego niż drzwi otwierające się specjalnie dla Ciebie. Bez ich konieczności dotykania w celu otwarcia czy zamknięcia. Drzwi automatyczne stały się wspaniałym ułatwieniem życia nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także pomagają utrzymać wymagany poziom higieny oraz zapewniają ogólną wygodę.

Zaczęły się one pojawiał jako komercyjny produkt w roku 1960, sześć lat po ich wynalezieniu przez dwóch Amerykanów: Dee Hortona oraz Lew Hewitta. Ta nowość szybko weszła do ogólnego zastosowania. Są one szczególnie przydatne w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w sytuacjach awaryjnych, ale także świetnie działają jako zarządzanie ruchem poprzez zmniejszenie przeszkód, które ludzie mają na swojej drodze.

Oprócz ułatwienia ludziom wchodzenia i wychodzenia z budynków, różnica w sposobie otwierania drzwi pomaga zmniejszyć łączną zajmowaną przez nie powierzchnię. Drzwi automatyczne często otwierają się na bok, a panele przesuwają się jeden po drugim. Zastępując drzwi wahadłowe, pozwalają one mniejszym budynkom zmaksymalizować przestrzeń użytkową bez konieczności wstawiania dużych drzwi. Istnieje wiele różnych typów drzwi automatycznych, a każdy z nich opiera się na określonych sygnałach, aby zasygnalizować im, kiedy mają się otworzyć. Chociaż te metody się różnią, główne zasady pozostają takie same.

System drzwi automatycznych analizuje światło, dźwięk, ciężar lub ruch w ich pobliżu jako sygnał do otwarcia. Typy czujników dobiera się tak, aby pasowały do ​​różnych środowisk, w których są potrzebne. Na przykład ruchliwa ulica może nie pasować do drzwi z czujnikiem ruchu, ze względu na obecność przechodniów. Mata wrażliwa na nacisk byłaby bardziej odpowiednia, aby ograniczyć badany obszar.

Aktywna podczerwień
Wszystko, co emituje ciepło, wydziela promieniowanie podczerwone, a zadaniem tych czujników jest jego wykrycie. Wykorzystanie podczerwieni zamiast ruchu sprawia, że ​​system nadaje się do wykrywania ciepła ciała ludzkiego nad innymi obiektami. Systemy aktywne emitują i odbierają fale, różniące się od systemów pasywnych, które tylko odbierają.

Mikrofale
Czujniki mikrofalowe wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne do wykrywania poruszających się obiektów. Nie tylko otwierają się, gdy wyczuwają ruch, dzięki mikrofalom można wskazać kierunek ruchu w celu zwiększenia dokładności.

Metoda połączona
Zastosowanie technologii podczerwieni i mikrofal zwiększa ilość danych przechwytywanych przez drzwi. Połączenie tych dwóch systemów pomaga poprawić dokładność i skuteczność, ograniczając szanse na stanie przed drzwiami, które się nie poruszą.

Share