Na wyspie u wybrzeży Australii Zachodniej możesz spodziewać się, że obfite słońce podkreśli kolor Twoich oczu. Jednak turkus płytkich fal i muśniętej słońcem zieleni drzew na przerywa kontrastowe ciało o intensywnym różu. To jest jezioro Hillier, całkowicie różowe jezioro.
Po odkryciu go w 1802 roku zdano sobie sprawę, że jezioro to było równie bogate w sól, jak i kolorowe. Stężenie soli w jeziorze jest około dziesięciokrotnie wyższe niż w oceanie otaczającym wyspę. To sprawiło, że stało się ono celem dla górników solnych, którzy wydobywali z niego minerał przez lata. Dziś jednak cud natury jest chroniony, a jezioro służy głównie jako atrakcja turystyczna. Widzowie z podziwem patrzą na rozkosznie różowe odcienie, otoczone suchym, słonym brzegiem, a wielu pyta, jak to możliwe, że jezioro jest tak różowe.
O ile jezioro przypomina stworzoną przez człowieka sadzawkę truskawkowego koktajlu mlecznego, odpowiedź na to pytanie pochodzi tylko od natury. Uważa się, że jezioro Hillier nabiera koloru głównie dzięki mikroorganizmowi zwanemu Dunaliella salina. Algi te przystosowały się do rozwoju w ekstremalnie słonych warunkach jeziora, używając różowego pigmentu, aby przetrwać wysokie stężenia soli, które są toksyczne dla innych organizmów. W unikalnych różowych wodach nie ma ryb ani innych zwierząt, ale to, czego brakuje w rybach, nadrabiają mikroorganizmy. Będąc jednym z nielicznych gatunków, które mogą rozwijać się w tym jeziorze, ogromna populacja glonów Dunaliella salina jest odzwierciedlona w kolorze. Wytwarzają one pigmenty karotenoidowe zwane beta-karotenem, a zdaniem naukowców, że to właśnie one nadają unikatowy różowy kolor. Inne mikroorganizmy występujące w jeziorze, które przyczyniają się do różowego odcienia, to halofilne archeony Halobacterium salinarum zamieszkujące skorupy solne. Termin halofilny oznacza „kochający sól”, co muszą robić wszystkie organizmy w Lake Hillier, aby mieć szansę na życie w takich warunkach. Dzięki twardym ścianom komórkowym mogą one żyć w najbardziej ekstremalnych środowiskach na świecie – i zdarzają się też być różowe.