Z dziennika naukowca : liczba Pi

Liczba ta jest stosunkiem między obwodem koła a jego średnicą. 
Jest to stała matematyczna – liczba, której wartość nigdy się nie zmienia. Symbolizowana grecką literą π, pi jest stosunkiem obwodu koła – odległości wokół jego zewnętrznej krawędzi – do jego średnicy, czyli długości przez jego środek. Stosunek ten wynosi zawsze pi do jeden. Liczba pi jest często skracana do 3,14 lub 3,14159. Ale ta liczba jest w rzeczywistości nieskończona. 

Matematycy używają liczby pi do określenia obwodu koła na podstawie jego średnicy. Na przykład okrąg o średnicy jednego metra będzie miał obwód 3,14159 metra. Jeśli mierzy on dwa metry średnicy, obwód wyniesie 6,28318 metra. 

Pi można również użyć do obliczenia pola powierzchni koła. Promień koła to połowa jego średnicy. Powierzchnia jest równa pi razy promień do kwadratu. Zatem ten okrąg o średnicy jednego metra ma powierzchnię 0,79 metra kwadratowego. Naukowcy mogą wykorzystać to równanie, aby na przykład określić rozmiar kraterów na Księżycu lub obliczyć, dokąd podróżuje statek kosmiczny. 

Niektórzy matematycy uważają jednak, że liczba pi jest zbyt myląca. Zamiast tego chcieliby użyć tau – lub τ. Tau to stosunek obwodu koła do jego promienia. Tau jest równe 2π. Podobnie jak pi, tau jest również stałą i nieskończoną. 

Matematycy lubią tau, ponieważ łatwiej jest go używać do obliczania radianów okręgu – jednostki pomiaru kątów –  takich jak kąt kawałka pizzy Jeśli uda im się zastąpić pi, to zamiast świętować dzień pi 14 marca (3/14), będziemy świętować dzień tau 28 czerwca (6/28). 

Ciekawostka

Naukowcy nadali egzoplanecie przydomek „Ziemia Pi”, ponieważ okrąża ona swoją gwiazdę raz na  3,14 dnia. 

Share