Sześć wskazówek jak wprowadzić więcej do swojego dnia

Regularny i częsty ruch się jest kluczem do dobrego zdrowia. Ale dla ludzi, którzy nie czują potrzeby ćwiczenia, siedzenie może stać się nawykiem, który szkodzi ciału i mózgowi. Oto kilka prostych wskazówek, które pozwolą Ci wprowadzić więcej ruchu do swojej rutyny.

1. Zaplanuj kilka przerw w pracy
Podejmij świadomy wysiłek i wyznacz sobie proste cele. Na przykład, za każdą godzinę siedzenia możesz wyznaczyć sobie cel, aby wstać na 10 minut i poruszać się. 

2. Pomagaj sobie podpowiedziami
Zapominasz o wstawaniu? Jeśli musisz, ustaw minutnik. Niech przypomina ci, żebyś „rozbijał” godzinę siedzenia kilkuminutowymi przerwami na spacer.
Albo, jeśli oglądasz telewizję, po prostu wstań, kiedy jest przerwa na reklamę. Możesz wykorzystać tą krótką przerwę, aby wykonać szybkie zadanie (np. opróżnić zmywarkę lub pozbierać zabawki psa).

3. Pracuj z tym, co masz
Jeśli jest ładna pogoda, zdecydowanie powinieneś wyjść z domu. Nawet szybki spacer w górę i w dół bloku może pomóc. Jeśli pogoda jest zła, zaplanuj inne opcje. Możesz spróbować stać i rozciągać się w mieszkaniu. Zatańcz dookoła pokoju lub pobiegaj trochę w miejscu. Możesz też wypróbować krótkie filmy z ćwiczeniami online,

4. Wykorzystaj swoich kumpli
Współpracujcie z przyjaciółmi, aby przypominać sobie nawzajem o wstawaniu i rozciąganiu się. Albo przypominajcie sobie nawzajem, żeby stać a nie siedzieć, kiedy rozmawiacie przez telefon. Zaangażuj w to także swoją rodzinę. 

5. Stój lub chodź w miejscu
Jeśli oglądasz coś, np. film lub TikTok, rozważ możliwość stania podczas oglądania. Jeśli słuchasz muzyki, spróbuj tańczyć do rytmu przynajmniej raz na 20 do 40 minut. Jeśli pracujesz na komputerze, umieść go na wyższej powierzchni (komoda lub blat stołu), abyś mógł stać podczas pracy. Jeśli rozmawiasz przez telefon, przejdź się po pokoju podczas rozmowy.

6. Postaraj się o lepsze zasady
Szkoła to świetne miejsce, by zacząć przerywać długie okresy siedzenia. A kreatywne przerwy mogą być zabawne. Powiedz swojemu nauczycielowi, doradcy zawodowemu lub dyrektorowi, czego się tutaj nauczyłeś. Zaproponuj wprowadzenie w całej szkole próbnych zasad, aby wszyscy się ruszali, a może nawet zorganizowanie zawodów. Wszyscy skorzystają na tym, że będą się więcej ruszać. 

Share