Porozmawiajmy o ćwiczeniach

Każdy z nas wie, że ruch to samo zdrowie. Nawet niewielka porcja ćwiczeń jest dobra nie tylko dla naszego ciała, ale także dla naszego mózgu. Często słyszymy, czy to w radiu czy telewizji, że powinniśmy się ruszać więcej przez co możemy poczuć jakoby ćwiczenia były tylko męczącym obowiązkiem. Jednak musimy to przezwyciężyć i zacząć się ruszać. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spędzą zbyt wiele czasu wpatrując się w monitor lub telewizor. Także wśród nastolatków problem ten jest często spotykany. Większość z nich nie spełnia norm dotyczących aktywności fizycznej.  Co jest wielką szkodą, gdyż ruch jest zarazem przyjemny, jak i dobry dla ciała i mózgu. 

Oczywiście ćwiczenia są nie tylko dobre dla rozwoju naszych mięśni. Również nasze kości wiele zyskują podczas ruchu. Poprzez ćwiczenia, oraz dużą ilość snu szkielet u nastolatków rozwija się w sposób prawidłowy stając się mocny i wytrzymały. Dzięki temu nastolatkowie, którzy ćwiczą w dorosłych już życiu mają mocne i zdrowe kości. 

Codzienna porcja ćwiczeń działa także wspaniale na prace naszego mózgu. Poprzez ćwiczenia zwiększa się ilość tlenu i krwi, która dociera do mózgu. Wytwarzane są również substancje pomagające radzić sobie z depresją, a nawet nasze mikroby jelitowe lubią dobry trening.

Nic więc dziwnego, że jest wielu naukowców badających wpływ sportu na nasze zdrowie. Na przykład prowadzone są badania mające odpowiedzieć na pytanie dlaczego niektórzy biegacze są tak szybcy. Inni naukowcy badają biegające jaszczurki oraz kosmonautów w nadziei na odkrycie jak można zachować zdrowie na Ziemi oraz poza nią. Są także badacze sami uprawiający sporty próbując zrozumieć w jaki sposób atleci podczas ćwiczeń tak idealnie lądują.

Dlatego nie bójmy się ćwiczyć. Zachęcajmy także innych do wspólnego ruchu.

Share